* 2η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Ολίμπια Λουμπλιάνα. Ο Ικάρντι πέτυχε το γκολ στο 24ο λεπτό και ο Τορέιρα αποβλήθηκε στο 64ο.

Στο ρελαντί και με “καθαρή” εστία για 4ο διαδοχικό παιχνίδι τσέκαρε το εισιτήριο για τα play-offs του Champions League η πρωταθλήτρια Τουρκίας, όπου θα αντιμετωπίσει τη Μόλντε, με το πρώτο παιχνίδι στη Νορβηγία την ερχόμενη Τετάρτη.

Είχε κριθεί η πρόκριση απέναντι στους Σλοβένους από το πρώτο ματς στη Λουμπλιάνα, όπου η “τσιμ-μπομ” κέρδισε 0-3. Το γρήγορο γκολ της Τρίτης, το 1ο της σεζόν για τον “μπόμπερ” Ικάρντι εξαφάνισε όποια ανησυχία και στην συνέχεια οι παίκτες του Μπουρούκ έριξαν εντάσεις γνωρίζοντας το γεμάτο πρόγραμμα που ακολουθεί. Εκτός τόπου ο Τορέιρα που αποβλήθηκε και δεν θα ταξιδέψει στη Νορβηγία, ενώ κυκλοφορούν σενάρια πώλησής του.

Θα φρεσκάρει παίκτες σήμερα ο κόουτς Μπουρούκ, παρότι στην πρεμιέρα “γκέλαρε” στην Καισάρεια, πραγματοποιώντας απογοητευτική εμφάνιση, με έλλειμμα συνοχής ειδικά όταν έγιναν οι αλλαγές των νεοφερμένων.

Ταξίδεψε στο Μπέρμιγχαμ για λογαριασμό της Άστον Βίλα ο Τζανιόλο (εξτρέμ) που ουδέποτε μπήκε στο πνεύμα της ομάδας. Αμφίβολος είναι ο αναπληρωματικός στόπερ Μπαϊράμ που αποχώρησε τραυματίας την Τρίτη.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Αντάλιασπορ. Ο Ντένσβιλ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 8ο λεπτό.

Διόλου πειστική η πρεμιέρα της Τραμπζονσπόρ την προηγούμενη Παρασκευή, έκανε όμως τη δουλειά και κόντρα στην επιρρέπεια της περσινής σεζόν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα (1.41 – 0.94 xGoals).

Με κεφαλιά του στόπερ της σε κόρνερ έκανε ιδανικό ξεκίνημα, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και γλίτωσε την ισοφάριση σε παρόμοια συνθήκη. Στο ξεκίνημα της επανάληψης είχε δοκάρι ξανά σε στατικό, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά οπισθοχωρούσε και αγχώθηκε μέχρι τέλους. Σημαντικός ο Τσακίρ, έκανε και ο αντίπαλος κίπερ δυνατές επεμβάσεις για να μείνει χαμηλά το σκορ.

Μόλις δύο τα νέα πρόσωπα στην αρχική 11αδα, οι Μπένκοβιτς (στόπερ) και Κουρμπέλης στο “6”. Εκ των πρωταγωνιστών στο ντεμπούτο του ο πρώην αρχηγός του “τριφυλλιού”, καλή η εικόνα και του Μπακασέτα. Χάλασε τη “γαλανόλευκη” τριάδα στα χαφ καθώς ο Σιώπης μετακόμισε στο Κάρντιφ.

Νέο πρόβλημα ο Βίστσα (εξτρέμ) που αποχώρησε με ενοχλήσεις από τον αγώνα της πρεμιέρας και χάνει το ντέρμπι. Εκτός δράσης παραμένουν οι νεοφερμένοι Όρσιτς (εξτρέμ), Φερνάντεθ (στόπερ), ο “παλιός” Τουρκμέν (στόπερ) και δεν υπολογίζεται ο Τζανινι (εξτρέμ/φορ). Δίλημμα για τον κόουτς Μπιέλιτσα η επιλογή του φορ ενόψει Γαλατασαράι.