* 16η αγωνιστική

* Η Σασουόλο παραμένει αήττητη στα οχτώ τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Φροζινόνε σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της Φροζινόνε με αντίπαλο τη Σασουόλο σε όλες τις διοργανώσεις.

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει η Φροζινόνε στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες. Πιο συγκεκριμένα, αφού επικράτησε της Σπαλ (3-0 εκτός έδρας) στις 28 Οκτωβρίου μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Πάρμα (0-0 εκτός έδρας), Φιορεντίνα (1-1 εντός έδρας) και Κάλιαρι (1-1 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ίντερ (3-0 εκτός έδρας) και Νάπολι (4-0 εκτός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7’ με τον Ζιελίνσκι, προτού ο Γιουνάς διπλασιάσει τα τέρματά τους πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στο 68’ ο Μίλικ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στο 84’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. «Όταν γνωρίζεις την ήττα με τόσο μεγάλο σκορ θα πρέπει να σκεφτείς για την αγωνιστική νοοτροπία σου, ωστόσο θεωρώ πως εμείς προσεγγίσαμε πολύ σωστά την αναμέτρηση.

Η Ναπολι έκανε γκολ τις δύο ευκαιρίες που πραγματοποίησε στο πρώτο ημίχρονο, στη συνέχεια έπρεπε να επιτεθούμε. Αφήσαμε ανοιχτούς χώρους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η αντίπαλός μας», υπογράμμισε ο προπονητής των «καναρινιών», Μορένο Λόνγκο, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Τον τελευταίο καιρό καταφέρνουμε να παίρνουμε κατά μέσο όρο ένα βαθμό σε κάθε αναμέτρηση, αυτός είναι ο απολογισμός που θέλουμε για να κερδίσουμε την παραμονή μας».

Προηγούμενο ματς: Η Φροζινόνε γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 4-0 από τη Νάπολι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Φροζινόνε σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Novibet)

Δείτε τα προγνωστικά Ιταλίας (Κλικ Εδώ)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΣΑΣΟΥΟΛΟ

Στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε η Σασουόλο στο πρωτάθλημα πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτήν κόντρα στην Κιέβο (2-0 εκτός έδρας) στις 4 Νοεμβρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσε πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες. Την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Φιορεντίνα (3-3 εντός έδρας) σε μία άκρως συναρπαστική μάχη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 62’ με τον Ντάνκαν, προτού ο Μπαμπακάρ διπλασιάσει τα τέρματά τους πέντε λεπτά αργότερα.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 70’ με το γκολ του Σιμεόνε. Στο 80’ ο Σένσι ανέβασε και πάλι το δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ στο 86’ ο Τζούριτσιτς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή, αφήνοντας με δέκα παίκτες τη Σασουόλο. Στο 89’ ο Μπενάσι μείωσε σε 3-2 και δύο λεπτά αργότερα η Φιορεντίνα έμεινε, επίσης, με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Μιλένκοβιτς. Παρόλα αυτά, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μιραλάς στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα.

«Είμαστε απογοητευμένοι, καθώς δεν είχαμε την τύχη με το μέρος μας στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ενώ παράλληλα κάναμε και κάποια χαζά λάθη», είπε ο προπονητής των «νεροβέρντι», Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι, στο «DAZN», ενώ συνέχισε λέγοντας: «Θα πρέπει να κρατήσουμε τα θετικά από την αναμέτρηση με τη Φιορεντίνα, υπάρχουν πολλά. Αξίζαμε τη νίκη κόντρα σε μία ομάδα που ξεκίνησε τη σεζόν με διαφορετικούς από εμάς στόχους. Ωστόσο, έτσι είναι το ποδόσφαιρο».

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Σασουόλο και Φιορεντίνα στην έδρα της πρώτης (3-3) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG και under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της Σασουόλο σε όλες τις διοργανώσεις.