28η αγωνιστική

*Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μιοντάλεν – Φρέντρικσταντ 0-1

ΦΡΕΝΤΡΙΚΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Σάντνες, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (16′, 45′), για να ισοφαρίσει ισάριθμες με τα δυο πέναλτι του Μπριάρταλιντ (36′, 67′), με τον ίδιο να ολοκληρώνει την ανατροπή στο 84ο λεπτό.

Από ένα αήττητο σερί δέκα αγώνων έρχεται στο πρωτάθλημα η Φρέντρικσταντ, μετρώντας εννέα νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μίκιαλ Τόμασεν φιλοξενήθηκε από την Σάντνες, της οποίας και επικράτησε με 2-3. Τα βρήκε σκούρα μέχρι την ανάπαυλα, έχοντας βρεθεί δυο φορές πίσω στο σκορ. Ωστόσο, ισορρόπησε την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στην ανατροπή, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπριάρταλιντ. Αυτή ήταν και η πέμπτη διαδοχική της νίκη, έχει εξασφαλίσει ήδη την άνοδο και θέλει απλά ένα βαθμό για να κατακτήσει και το τίτλο. Αήττητη μπροστά στο κοινό της φέτος (9-4-0).

Φρέντρικσταντ Στατιστικά

*Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Σταρτ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Τόκσταντ στο 17ο λεπτό και στο 60′ ο Ρόιτερσβερντ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αήττητη παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Μιοντάλεν, έχοντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κέβιν Νίκολ υποδέχθηκε τη Σταρτ, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Μπορεί να μην ήταν καλύτερη και να απείλησε πολύ λιγότερο, ωστόσο αποδείχθηκε πιο εύστοχη και άντεξε αρκετά στην πίεση των φιλοξενούμενων. Τρίτο σερί ματς που διατηρεί ανέπαφη την εστία της. Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια για να αποφύγει τα χειρότερα στο φινάλε της σεζόν, ούσα στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Αγνοεί το διπλό σε επτά εξόδους (0-2-5), χωρίς να σκοράρει στις τέσσερις πιο πρόσφατες από αυτές.