26η αγωνιστική

*Μετρούν 4/6 επίσημα παιχνίδια με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Α’ Γύρος: Μιεντάλεν – Φρέντρικσταντ 2-0

ΦΡΕΝΤΡΙΚΣΤΑΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 3-3 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Σκάιντ, για το πρωτάθλημα. Στο 3’ ο Ντράγκε με πέναλτι έκανε το 0-1, στο 11’ ο Μπούντουσον ισοφάρισε σε 1-1. Στο 32’ ο Άλμπα σκόραρε για το 1-2 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 60’ ο Χόβεν ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2, στο 74’ ο Κβία-Έκεσκογκ έκανε το 3-2. Στο 90’ ο Έμπι ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Φρέντρικσταντ δε διανύει περίοδο φόρμας, είναι είναι ενδεικτικό ότι δεν έχει πανηγυρίσει νίκη στα τελευταία τρία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Έχασε βαθμούς και από τη Σκάιντ (3-3) έπειτα από ένα χορταστικό ματς, με πολλά γκολ. Μοναδική νίκη στα τελευταία πέντε, είναι το 5-2 επί της Σόγκνταλ εντός έδρας. Παραμένει χαμηλά στην κατάταξη, η διαφορά της μειώθηκε στους επτά από την επικίνδυνη ζώνη. Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισε και επιστρέφει ο Νίλσεν, ενώ είναι εκτός οι Άουκλαντ και Γιόχανσεν.

Φρέντρικσταντ Στατιστικά

*8 σερί αναμετρήσεις με goal/goal

*8/10 παιχνίδια έληξαν με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 9/12 εντός έδρας

ΜΙΕΝΤΑΛΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-2 εκτός έδρας, εναντίον της Στιέρνταλς-Μπλινκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 7’ ο Στόκε σκόραρε για το 0-1 και στο 10’ ο Σινγκ έκανε το 0-2 για τη Μιεντάλεν. Στο 21’ ο Λίλεμπο μείωσε σε 1-2 και στο 45+2’ ο Στραντ αποβλήθηκε για λογαριασμό των γηπεδούχων. Παρά τις ευκαιρίες δεν άλλαξε κάτι στο δεύτερο μέρος.

Η Μιεντάλεν αρχίζει να συνέρχεται αγωνιστικά και έχει σημειώσει διαδοχικά θετικά αποτελέσματα. Πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Στιέρνταλς-Μπλινκ (1-2) και έφτασε τις τρεις νίκες σε διάστημα πέντε αγώνων τελευταία, οι δύο μάλιστα, συνεχόμενες. Δύσκολα θα καταφέρει κάτι σημαντικό τη φετινή αγωνιστική περίοδο, αν δε βρει ρυθμό και σταθερότητα. Είναι στο μέσο της κατάταξης, έχει ακόμα ελπίδες να προλάβει την εξάδα. Εξέτισαν και είναι εκ νέου διαθέσιμοι οι Σβέεν και Έρικσεν.