10η αγωνιστική

*Μετρούν 9/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Ασάνε δεν έχει υποστεί ήττα από τη Φρέντρικσταντ στα πρόσφατα 3 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΦΡΕΝΤΡΙΚΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 0-3 εκτός έδρας, της Σπριντ-Γέλεϊ, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο 10’ ο Σκάρετ σκόραρε για το 0-1, στο 28’ ο Γουίλιαμς έκανε το 0-2 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 73’ αποβλήθηκε ο Βασένιους για τους γηπεδούχους και στο 79’ ο Ντράγκε σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Φρέντρικσταντ δε συνάντησε προβλήματα στην εκτός έδρας αναμέτρηση για το Κύπελλο, εναντίον της Σπριντ-Γέλεϊ (0-3) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Παραμένει η μοναδική ομάδα της OBOS-ligaen που δεν έχει ηττηθεί, με το πέρας εννέα αγωνιστικών. Πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο πιο πρόσφατα, στην έδρα της Χοντ, με τελικό σκορ 1-1. Μηδέν παθητικό σε 6/9 στο φετινό πρωτάθλημα. Είναι αμφίβολοι οι Μαντς Νίλσεν και Ρίκι Άλμπα, είναι τραυματίας ο Κίνγκσλεϊ.

Φρέντρικσταντ Στατιστικά

*9/10 αναμετρήσεις είχαν under 2.5

*7/10 επίσημα παιχνίδια με No Goal

*Δέχεται γκολ σε 5/10 ματς εντός έδρας

ΑΣΑΝΕ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε της Λούντεφιορ, με σκορ 2-3, εκτός έδρας, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο 31’ ο Σίβερτσεν σκόραρε για το 1-0, στο 39’ ο Μπόλσο ισοφάρισε σε 1-1 για το ημίχρονο. Στο 57’ ο Μπρουν-Χάνσεν σκόραρε για το 1-2, στο 71’ ο Εστιφανος ισοφάρισε σε 2-2. Στο 78’ ο Φλούτβε Μίκλεμπουστ σκόραρε και έδωσε τη νίκη στην Ασάνε.

Η Ασάνε εξακολουθεί να βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση, παραμένει ουραγός στην κατάταξη χωρίς να έχει πανηγυρίσει νίκη έπειτα από εννέα αγωνιστικές. Τα κατάφερε στο Κύπελλο, μεσοβδόμαδα, εναντίον της Λούντεφιορ (2-3) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Πήρε την ισοπαλία στην έδρα της επί της Σταρτ (2-2) στο πιο πρόσφατο για το πρωτάθλημα, έφτασε τις πέντε ισοπαλίες, ενώ μετρά και πέντε ήττες. Σε πίεση ο κόουτς Ρέσλαντ, πρέπει να διορθώσει πολλά πράγματα. Είναι εκτός οι Τούρνες, Έντεμαρκ, Κίλεν. Αμφίβολος ο Στέεν.