ΦΡΕΪ

Παρά τη βελτιωμένη εικόνα που παρουσίασε η Φρέι στο εκτός έδρας με την ΑΦΚ Γιουνάιτεντ, για ακόμη μία φορά γνώρισε την ήττα. Κράτησε καλά μέχρι το 70’ της συνάντησης, όπου δέχθηκε το γκολ που έκρινε και το ματς. Δεύτερη σερί ήττα (και στα δύο άσφαιρη), μετράει μόλις μία νίκη στα τελευταία έξι (1-2-3) και δικαιολογημένα βρίσκεται στα χαμηλά στρώματα της κατάταξης, έχοντας συλλέξει δέκα πόντους. Εξελίξεις στα εξωαγωνιστικά, καθώς ο τεχνικός διευθυντής Ριντέζ παραιτήθηκε για να πάει στην Ασιρίσκα. Στο 2-1-2 το σερί της στις φετινές εντός έδρας αναμετρήσεις της. Στην έδρα της άλλωστε θα βασιστεί για να γλιτώσει και φέτος από το… μοιραίο. Τιμωρημένος ο Βίκστρεμ (ΜΕ 11/2), μοναδικό πρόβλημα για τον τεχνικό Γκρζέλακ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την ΑΦΚ Γιουνάιτεντ.

Στατιστικό: 4/5 G/G και Over 2.5 μετράει η Φρέι στα τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

ΒΑΡΝΑΜΟ

Με μεγάλη ρέντα στην επίθεση η Βάρναμο επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-2 της Έργκριτε, εντός έδρας. Προηγήθηκε 2-1 στο πρώτο μέρος, ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο, πετυχαίνοντας και τρίτο τέρμα (74’), δεν ησύχασε αφού έξι λεπτά αργότερα η αντίπαλος έκανε το 3-2. Τελικά σφράγισε τη νίκη της στις καθυστερήσεις (92’), έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Τζεμπάλι (ΜΕ 11/5) και Σέντερκβιστ (ΕΠ 11/3), οι όποιοι έκαναν ότι ήθελαν την ταλαιπωρημένη άμυνα της Έργκριτε. Τρέχει ρεκόρ 3-1-2 στις πρόσφατες αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα, πλησίασε ακόμη περισσότερο τα μπαράζ ανόδου, καθώς αυτή τη στιγμή είναι στο -3 και ζει το δικό της όνειρο. Πέραν του Χουσεϊν (ΜΕ 2/0) που δεν επηρεάζει, δεν αντιμετωπίζει άλλα προβλήματα και ταξιδεύει στο Τάμπι με στόχο να δώσει συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-2 επί της Έργκριτε.

Στατιστικό: 4/5 N/G μετράει η Βάρναμο στις φετινές της εξόδους.