*Στον πρώτο γύρο: Χέρτα – Φράιμπουργκ 2-2

*Over 2,5 στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Μάιντς. Ο Ντοάν άνοιξε το σκορ στο 55′ για τους φιλοξενούμενους, απάντησε ο Ονισίβο στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πλήρωσε μία στιγμή αμυντικής αδράνειας στην εκπνοή των καθυστερήσεων, επιτρέποντας τη Μάιντς να “κλέψει” το βαθμό στη μεταξύ τους αναμέτρηση στη “Mewa Arena” πριν από δύο βδομάδες. Παρόλα αυτά εκμεταλλεύτηκε την απρόσμενη ήττα της Λειψίας στην έδρα της Μπόχουμ σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση της Μπουντεσλίγκα.

Οι “Βραζιλιάνοι του Μπράισγκαου” διατηρούνται αήττητοι σε έξι αγωνιστικές (3-3-0), παράλληλα γνώρισαν μόλις πέντε ήττες μέχρι στιγμής. “Περιμένουμε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, θα πρέπει να δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας”, είπε ο προπονητής Στράιχ. Νοκ άουτ τέθηκε ο τιμωρημένος Γκρέγκοριτς, κάτι που σημαίνει πως στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ένας εκ των Χέλερ και Πέτερσεν. Την Τρίτη (4/4) φιλοξενείται από την Μπάγερν για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

ΧΕΡΤΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-1) από τη Χόφενχαϊμ. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Κράμαριτς (24′ πεν, 37′ πεν.) και Μπεμπού (51′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γιόβετιτς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με δέκα έμεινε η Χόφενχαϊμ στο 71′ λόγω αποβολής του Νταμπούρ.

Μπήκε νωθρά στην “PreZero Arena” κόντρα σε μία αποφασισμένη Χόφενχαϊμ και το πλήρωσε ακριβά, δεχόμενη δύο γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο, δημιούργησε τέσσερις ευκαιρίες στον στόχο διαμορφώνοντας, απλά, το τελικό αποτέλεσμα στη μεταξύ τους αναμέτρηση (3-1). Κάπως έτσι η Χέρτα υποχώρησε στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα, στο -1 από τη ζώνη ασφαλείας και τη Χόφενχαϊμ.

Το συγκρότημα του Σβαρτς γνώρισε την ήττα στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές, στις επτά από αυτές δέχτηκε τουλάχιστον από δύο γκολ και σκόραρε στις έξι. “Θα πρέπει να αμυνθούμε με ένταση και πάθος και να αποφύγουμε τα ατομικά λάθη”, είπε ο προπονητής των πρωτευουσιάνων. Τιμωρημένος είναι ο Ρίχτερ, τη θέση του θα πάρει ο Κένι. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Νταρντάι.