* 9η αγωνιστική

* Σημειώθηκε under 2,5 στα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Χέρτα για το πρωτάθλημα.

* Η Χέρτα αδυνατεί να σκοράρει στα πέντε από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα επτά από τα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Φράιμπουργκ με αντίπαλο τη Χέρτα σε όλες τις διοργανώσεις.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ

Τρεις αγωνιστικές κράτησε το αήττητο σερί που «έτρεξε» στο πρωτάθλημα η Φράιμπουργκ. Πιο συγκεκριμένα σε αυτές το συγκρότημα του Στράιχ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Ανόβερο (1-1 εντός έδρας) και Βέρντερ Βρέμης (0-0 εκτός έδρας), ενώ στη συνέχεια επικράτησε της Χόφενχαϊμ (3-2 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα, όπως αναμενόταν, δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της πρωταθλήτριας Μπάγερν Μονάχου, γνωρίζοντας τον εκτός έδρα διασυρμό με 5-0. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Σούστερ (8’ αυτ.), Κομάν (42’), Τιάγκο (63’), Λεβαντόφσκι (75’) και Κίμιχ (90+3’).

Στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «Βραζιλιάνοι του Μπρεϊσγκάου» στο πρωτάθλημα παραμένουν αήττητοι, σημειώνοντας τέσσερις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Στις έξι σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε no-goal. Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της σημερινής αναμέτρησης ο προπονητής της Φράιμπουργκ τόνισε πως περιμένει τη Χέρτα να αγωνιστεί με έναν τελείως διαφορετικό τρόπο από την ευρωπαϊκή μάχη της μεσοβδόμαδα στην Ουκρανία.

«Μπορούμε να δούμε ξεκάθαρα που ρίχνει το βάρος η Χέρτα», υπογράμμισε ο Κρίστιαν Στράιχ, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Η αντίπαλός μας χρειάζεται επίσης βαθμούς και καλές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα. Αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς είναι να επικεντρωθούμε εξ ολοκλήρου στην αναμέτρηση κόντρα σε αυτήν». Την περασμένη σεζόν η Φράιμπουργκ επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Χέρτα στις 29 Ιανουαρίου του τρέχοντος έτους.

Προηγούμενο ματς: Η Φράιμπουργκ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 5-0 από την Μπάγερν Μονάχου για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Φράιμπουργκ παραμένει αήττητη στα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Goalbet)

Δείτε τα προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

Το Φράιμπουργκ – Χέρτα παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΧΕΡΤΑ

Μόλις ένα βαθμό κατάφερε να συγκεντρώσει η Χέρτα στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ μετά το πέρας τριών αγωνιστικών. Μεσοβδόμαδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ζόρια, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 42’ με τον Σιλάς. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 56’ με τον Σέλκε. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε έντεκα λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Σβάτοκ. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Νταρντάι αγνοεί τη νίκη εδώ και τρεις αγωνιστικές (μία ισοπαλία, δύο ήττες).

Την προηγούμενη βδομάδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σάλκε, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 54’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκορέτζκα. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 78’ ο Μπούργκσταλερ, μετά την ασίστ του Νάλντο. Αξίζει να σημειώσουμε πως ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Χαραγκούτσι για επικίνδυνο μαρκάρισμα.

«Δεν νιώθω πως βρισκόμαστε σε κρίση», υπογράμμισε στο ξεκίνημα της συνέντευξης Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής των πρωτευουσιάνων, Παλ Νταρντάι, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Περίμενα να έχουμε, μέχρι στιγμής, δέκα βαθμούς στο πρωτάθλημα, ωστόσο έχουμε εννέα. Δεν έχουμε μείνει μακριά από τις πρώτες θέσεις. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από την πορεία μας». Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Χέρτα επί της Φράιμπουργκ χρονολογείται στις 21 Φεβρουαρίου του 2010 (3-0).

Προηγούμενο ματς: Η Χέρτα γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Ζόρια για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Η Χέρτα γνώρισε την ήττα στα έντεκα από τα 13 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.