* 5η αγωνιστική

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Φράιμπουργκ για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του Ανόβερου για το πρωτάθλημα.

* Η Φράιμπουργκ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο το Ανόβερο σε όλες τις διοργανώσεις.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει η Φράιμπουργκ στις τέσσερις συνολικά αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Σε αυτές το συγκρότημα του Στράιχ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Άιντραχτ Φρανκφούρτης (0-0 εντός έδρας) και Ντόρτμουντ (0-0 εντός έδρας), ενώ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Λειψία (4-1 εκτός έδρας) και Λεβερκούζεν (4-0 εκτός έδρας). Την Κυριακή κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21’ με τον Βόλαντ, προτού ο Αρανγκίζ διπλασιάσει τα τέρματά τους οχτώ λεπτά αργότερα.

Στο 34’ ο πρώτος έβαλε για δεύτερη φορά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ κάνοντας το 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Μπραντ, μετά από ασίστ του Αρανγκίζ. «Δεν υπάρχει κανένας λόγο να σταθούμε περισσότερο στην ήττα που γνωρίσαμε από τη Λεβερκούζεν», υπογράμμισε ο προπονητής των «Βραζιλιάνων του Μπρεϊσγκάου» στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε, ενώ συνέχισε λέγοντας:

«Είχαμε απλά μία πολύ κακή αγωνιστική μέρα, σε αντίθεση με την αντίπαλό μας η οποία πήρε το αποτέλεσμα που άξιζε. Πλέον, στρέφουμε την προσοχή μας εξ ολοκλήρου στο Ανόβερο. Πρόκειται για μία πολύ καλή ομάδα η οποία έχει συγκεντρώσει δέκα δίκους βαθμούς. Θέλουμε να τα πάμε καλύτερα κόντρα σε αυτό». Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Φράιμπουργκ επί του Ανόβερου χρονολογείται στις 21 Δεκεμβρίου του 2013 (2-1).

Προηγούμενο ματς: Βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-0 γνώρισε η Φράιμπουργκ από τη Λεβερκούζεν, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Φράιμπουργκ αναδείχθηκε ισόπαλη από το ημίχρονο στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)

Το Φράιμπουργκ – Ανόβερο παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

ΑΝΟΒΕΡΟ

Εξαιρετικό είναι το φετινό ξεκίνημα του Ανόβερου στο πρωτάθλημα, καθώς μετά από τέσσερις αγωνιστικές έχει συγκεντρώσει δέκα βαθμούς, όντας στις πρώτες θέσεις της κατάταξης. Το συγκρότημα του Μπραϊτενράιτερ επικράτησε των Μάιντς (1-0 εκτός έδρας), Σάλκε (1-0 εκτός έδρας) και Αμβούργο (2-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα αναδείχθηκε ισόπαλο με τη Βόλφσμπουργκ (1-1 εκτός έδρας). Την Παρασκευή στο ντέρμπι με το Αμβούργο οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Χάρνικ πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 82’ ο Μπέμπου. «Παρατηρώ κάθε μέρα τους ποδοσφαιριστές μου, δεν έχουν ρίξει καθόλου τους ρυθμούς τους, δουλεύουν για να γίνονται πάντα καλύτεροι. Παραμένουν 100% συγκεντρωμένοι», είπε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής του Ανόβερου, Αντρέ Μπραϊτενράιτερ, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Αν αναλογιστεί κανείς τη θέση που κατέχουμε στη βαθμολογικά θα έλεγε πως είμαστε φαβορί για την αναμέτρηση κόντρα στη Φράιμπουργκ.

Παρόλα αυτά αυτό δεν ισχύει ποτέ για μία ομάδα που έχει κερδίσει την άνοδο από τη χαμηλότερη κατηγορία την περασμένη σεζόν. Απλά παίζουμε καλό ποδόσφαιρο, δείχνοντας πως μπορούμε να έχουμε μία πετυχημένη χρονιά». Πριν από έξι χρόνια και πιο συγκεκριμένα στις 21 Απριλίου του 2011 χρονολογείται η τελευταία εκτός έδρας νίκη του Ανόβερου επί της Φράιμπουργκ (3-1).

Προηγούμενο ματς: Το Ανόβερο επικράτησε εντός έδρας με 2-0 του Αμβούργου, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια του Ανόβερου με αντίπαλο τη Φράιμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις.