*Φάση των “32” για το κύπελλο Αγγλίας. Πρόκειται για μονή αναμέτρηση. Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος στο 90ο λεπτό, θα διεξαχθεί αγώνας ρεβάνς στην έδρα της Σάντερλαντ.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση.

ΦΟΥΛΑΜ (PRL)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Τότεναμ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Από δυο σερί ήττες προέρχεται στα πλαίσια του πρωταθλήματος η Φούλαμ. Την περασμένη Δευτέρα, η ομάδα του Μάρκο Σίλβα υποδέχθηκε την Τότεναμ, για την τελευταία αγωνιστική, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Αδικείται από αυτό το τελικό αποτέλεσμα, καθώς δεν ήταν για να χάνει. Αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο πλευρές, με ευκαιρίες από αμφότερες, ωστόσο η ίδια βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το φινάλε του ημιχρόνου. Δεν ήταν ικανή να αλλάξει την κατάσταση όμως στην πορεία, παρά τις προσπάθειες, για να ηττηθεί στις λεπτομέρειες.

Μετά και από αυτή την απώλεια, μοιράζεται την έβδομη θέση με τη Μπράιτον, παρότι έχει και δυο παιχνίδια περισσότερα από αυτή. Ηττήθηκε δυο φορές στα επτά τελευταία εντός της, στα οποία είχε ακόμη τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, πέρασε με 0-2 από την έδρα της Χαλ.

Φούλαμ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ (CHA)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Μίντλεσμπρο, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 49ο λεπτό, προηγήθηκε με τον Στιούαρτ στο 51′, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 81′ με τον Ντιαλό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Σάντερλαντ, μετά και την ήττα από τη Σουόνσι (1-3 εντός). Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Τόνι Μόμπρεϊ υποδέχθηκε τη Μίντλεσμπρο, για την Τσάμπιονσιπ, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να έχουν ευκαιρίες, αλλά χωρίς γκολ. Στο ξεκίνημα του δευτέρου όμως, η “Μπόρο” έμεινε με δέκα παίκτες, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Σάντερλαντ, βρήκε δυο φορές δίχτυα στην πορεία και πήρε το θετικό αποτέλεσμα.

Μοιράζεται έτσι την ένατη θέση της κατάταξης με τη Γουέστ Μπρομ, ούσα παράλληλα στο -1 από την πρώτη εξάδα και τα πλέι οφ της κατηγορίας. Έμεινε αλώβητη στις επτά τελευταίες εξόδους της, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση, έχοντας τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, πήρε την πρόκριση επί της Σριούσμπερι, με 1-2.