* 5η αγωνιστική

ΦΟΤΖΙΑ

Μετά τη νίκη που πανηγύρισε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στην Κάρπι (4-2 εντός έδρας), η Φότζια γνώρισε την ήττα από τις Κροτόνε (4-1 εκτός έδρας), Παλέρμο (2-1 εντός έδρας) και Πεσκάρα (1-0 εκτός έδρας). Με αντίπαλο την τελευταία το Σάββατο το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Γκραβιγιόν στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 73’, μετά την ασίστ του Μεμουσάι. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε εκτέλεση πέναλτι του Ματζέο πέντε λεπτά νωρίτερα.

«Κόντρα στην Πεσκάρα κάναμε για πρώτη φορά όλα όσα ζήτησα, είμαστε απογοητευμένοι με το τελικό αποτέλεσμα. Έμεινα ικανοποιημένος από τους ποδοσφαιριστές μου, καθώς πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτό για κάτι θετικό. Πρέπει να ρεφάρουμε την ήττα κόντρα στην Πάντοβα», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής των «σατανέλι», Τζιανλούκα Γκρασαντόνια.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Φότζια από την Πεσκάρα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 και GG στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Φότζια σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Sportingbet)

Το Φότζια – Πάντοβα παίζει στην Sportingbet
sportingbet-logo

ΠΑΝΤΟΒΑ

Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και μία ήττα είναι ο απολογισμός της Πάντοβα στις τέσσερις αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, επικράτησε της Βενέτσια (1-0 εντός έδρας), μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Ελλάς Βερόνα (1-1 εκτός έδρας) και Κρεμονέζε (1-1 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σαλερνιτάνα (3-0 εκτός έδρας). Την Κυριακή κόντρα στην Κρεμονέζε οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Κλεμέντζα στο 26’.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε εννέα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Κλέιτον. Την 400η συμμετοχή του στους πάγκους θα πραγματοποιήσει απόψε ο προπονητής της Πάντοβα, Πιερπάολο Μπισόλι. Ο 51χρονος Ιταλός προπονητής μετράει συνολικά 142 νίκες, 136 ισοπαλίες και 121 ήττες. «Είμαι ευχαριστημένος από τους ποδοσφαιριστές μου», υπογράμμισε μεταξύ άλλων αυτός.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Πάντοβα και Κρεμονέζε στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα επτά από τα οχτώ τελευταία παιχνίδια της Πάντοβα σε όλες τις διοργανώσεις.