* 25η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Μπενεβέντο – Φότζια 1-3

ΦΟΤΖΙΑ

Χωρίς νίκη παραμένει η Φότζια στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και μία ήττα. Αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Κροτόνε (2-0 εντός έδρας) στις 25 Ιανουαρίου, μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Παλέρμο (0-0 εκτός έδρας), Πεσκάρα (1-1 εντός έδρας) και Πάντοβα (1-1 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τη συμπλήρωση των 45’ και το γκολ του Λούκας Τσιαρέτι.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε ένα λεπτό πριν το τέλος των 90’ και τον Καπέλο. Στις επτά τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές που έδωσαν οι «σατανέλι» πανηγύρισαν μόλις μία νίκη (πέντε ισοπαλίες, μία ήττα). Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Αν καταφέρουμε να πάρουμε τη νίκη επί της Μπενεβέντο θα ανέβουμε ψυχολογικά, εν όψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα. Πρόκειται για μία ομάδα με ποιοτικό ρόστερ, η βαθμολογική θέση δεν μας επηρεάζει», είπε ο προπονητής του συλλόγου, Πασκουάλε Πανταλίνο.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Πάντοβα και Φότζια στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Stoiximan)

Το Φότζια – Μπενεβέντο παίζει στον Stoiximan

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ

Με ανεβασμένη ψυχολογία ταξιδεύει στην έδρα της Φότζια η Μπενεβέντο, η οποία προέρχεται από τρεις σερί νίκες κόντρα στις Βενέτσια (3-0 εντός έδρας), Σαλερνιτάνα (1-0 εκτός έδρας) και Τσιταντέλα (1-0 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Κόντα, μετά την ασίστ του Μπουοναϊούτο.

Στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές που έδωσαν οι «μάγισσες» παραμένουν αήττητες, σημειώνοντας δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Σε όλες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις τέσσερις επιβεβαιώθηκε το NG. «Περιμένω μία όμορφη αναμέτρηση με γρήγορο ρυθμό, και οι δύο ομάδες θα κάνουν τα πάντα για να πάρουν τη νίκη. Από τώρα και μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος κάθε αγώνας είναι τελικός», είπε ο προπονητής της Μπενεβέντο, Κρίστιαν Μπούκι.

Προηγούμενο ματς: Η Μπενεβέντο επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Τσιταντέλα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα τρία τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.