*12η αγωνιστική

*2-3 γκολ στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από την Ντάρμσταντ. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Πφάιφερ στο 72′.

Στα αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε η Φορτούνα, μετά την σπουδαία νίκη επί της Μπίλεφελντ (4-0 εντός), γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 στην έδρα της Ντάρμσταντ την προηγούμενη βδομάδα. Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, προσπάθησε να απειλήσει στο δεύτερο χωρίς αποτέλεσμα.

Η Φορτούνα βρίσκεται πίσω στο συνολικό απολογισμό με αντίπαλο τη Νυρεμβέργη: Σε 55 μεταξύ τους αναμετρήσεις σημείωσε 16 νίκες, έντεκα ισοπαλίες και 28 ήττες. “Το παιχνίδι ξεκινάει από το 0-0, είναι δύσκολο να αξιολογήσουμε τη Νυρεμβέργη μετά την ήττα της προηγούμενης εβδομάδας. Πρέπει να μείνουμε σταθεροί στο πλάνο μας”, ανέφερε ο προπονητής Τιούνε. Την Τετάρτη (19/10) φιλοξενείται από τη Ρέγκενσμπουργκ για το Κύπελλο Γερμανίας.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Δεν σκόραρε στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

Δώρο* Εκπληξη ΔΩΡΕΑΝ – ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ! *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις. 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-2) από τη Χόλσταϊν Κίελ. Ο Τέμπελμαν άνοιξε το σκορ στο 39′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Σκρζίμπσκι (62′, 79′) και Ρις (65′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντάφερνερ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παρά το γεγονός πως δημιούργησε διπλάσιες ευκαιρίες (24) από την αντίπαλό της, η Νυρεμβέργη ηττήθηκε εντός έδρας με 3-2 από τη Χόλσταϊν Κίελ στο ντεμπούτο του Μάρκους Βάιντσιρλ στην τεχνική ηγεσία της. Μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε δικαιολογημένα, πλήρωσε ένα νεκρό διάστημα τριών λεπτών επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ανατρέψουν τα δεδομένα, προτού “κλειδώσουν” το “τρίποντο” στο 79′.

Η Νυρεμβέργη πέτυχε τουλάχιστον ένα γκολ στις οχτώ εκτός έδρας αναμετρήσεις με τη Φορτούνα στη δεύτερη κατηγορία (4-2-2). “Η Φορτούνα έχει αυτοπεποίθηση στο Ντίσελντορφ, θέλουμε να φτάσουμε σε μία εμφάνιση παρόμοια των πρώτων 60′ με τη Χόλσταϊν Κίελ”, ανέφερε ο προπονητής Βάιντσιρλ. Την Τρίτη (18/10) αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Μάνχαϊμ για το Κύπελλο Γερμανίας.