*5η αγωνιστική

*Τα 4 από τα 5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτου έδρας, έληξαν over.

*H Λεβερκούζεν μετρά 5 νίκες στα 6 τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Φορτούνα Ντίσελντορφ.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ

Στάθηκε άτυχη στη Στουτγάρδη, αφού βάση της εικόνας της, το τελικό 0-0 την αδικεί. Στο 14΄ ο Μοράλες έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. H Στουτγάρδη είχε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ακολό έκανε το σουτ, ο Ρένσινγκ έχασε την μπάλα από τα χέρια του, όμως Γκονσάλες και Γκόμες δεν κατάφεραν να τη σπρώξουν στα δίχτυα. Στο 41΄ ο Γκόμες πρόλαβε τον γκολκίπερ της Φορτούνα αλλά με προβολή έστειλε άουτ την μπάλα. Στο 51΄ ο Αϊχάν εκτέλεσε εξ επαφής με τον Τσίλερ να διώχνει ενστικτωδώς και λίγο αργότερα ο γκολκίπερ της Στουτγάρδης έδιωξε και την κεφαλιά του ίδιου παίκτη. Η Στουτγάρδη απάντησε με κεφαλιά του Γκονσάλες στο 58΄ που δεν βρήκε στόχο. Στο 81΄ ο Τσίλερ έδιωξε με το πόδι το σουτ του Μοράλες και το… σόου του γκολκίπερ της Στουτγάρδης συνεχίστηκε και στο 87΄, όταν έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Αϊχάν.

«Αξίζαμε τη νίκη απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο και σε μια δύσκολη έδρα. Σε αυτά τα παιχνίδια θα πρέπει να εκμεταλλεύεσαι τις ευκαιρίες που σου δίνονται αλλά η αλήθεια είναι ότι πέσαμε πάνω σε έναν πολύ καλό τερματοφύλακα όπως είναι ο Τσίλερ», τόνισε μεταξύ άλλων ο κόους Φούνκελ. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι πέρα από τους μακροχρόνιους, τέθηκε εκτός λόγω τραυματισμού ο μέσος Καραμάν.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία χωρίς γκολ (0-0) με αντίπαλο την Στουτγάρδη, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Το Φορτούνα Ντίσελντορφ – Λεβερκούζεν παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστιά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Έκανε σεφτέ στις νίκες, κερδίζοντας εντός έδρας τη Μάιντς με σκορ 1-0. Μέτριο το πρώτο ημίχρονο με την πρώτη καλή φάση να έρχεται στο 38΄, όταν ο Κορ νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Μάιντς και δεν κατάφερε να βάλει μπροστά τη Λεβερκούζεν στο σκορ. Μάλιστα, στη τελευταία φάση του ημιχρόνου η Μάιντς έχασε διπλή ευκαιρία με τον Οζτουνάλι και τον Μπούρκαρντ να μην μπορούν να νικήσουν τον Χραντέτσκι. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ακυρώθηκε, σωστά, γκολ της Μάιντς, με χρήση του VAR, καθώς ο Κουάισον χρησιμοποίησε τα χέρια, θέλοντας να εκμεταλλευτεί το σοβαρό λάθος του Τα. Η Μάιντς μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, αλλά το γκολ το έβαλε η Λεβερκούζεν στο 62΄ όταν μετά από το λάθος του Μαρτίν, η μπάλα έφτασε στον Μπραντ, έβγαλε τη σέντρα και ο Χάβερτς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Από εκεί και πέρα η Μάιντς έδειξε ανήμπορη να αντιδράσει, απείλησε μόνο με τον Μπακού στις καθυστερήσεις και τελικά η Λεβερκούζεν κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

«Αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει κυρίως ψυχολογικά στη συνέχεια. Δεν κάναμε καλό παιχνίδι, αλλά μετά το γκολ θέλαμε περισσότερο να κρατήσουμε τους 3 βαθμούς, εκεί ήταν το μυαλό μας. Τα συνεχόμενα παιχνίδια σε Γερμανία και Ευρώπη θέλουν ειδική διαχείριση», τόνισε ο κόουτς Χέλριχ. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών, ενώ παραμένει τιμωρημένος και ο εξτρέμ Μπελαράμπι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 1-0 επί της Μάιντς, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.