*21η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Μπόα – Φορταλέζα 0-2

ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ

Η Φορταλέζα έδειξε για ποιο λόγο είναι πρωτοπόρος στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας 2-3 στο γήπεδο της Γκουαρανί, παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο! Σε αυτό το διάστημα ήταν μακριά από τον καλό της εαυτό, δέχθηκε το πρώτο γκολ στο 11’ και το δεύτερο στο 40ο λεπτό. Αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα μπήκε σαν άλλη ομάδα, αρχικά μείωσε γρήγορα στο 49’, ισοφάρισε στο 86’ και πήρε τη νίκη με γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων! Αυτή ήταν η τρίτη της συνεχόμενη νίκη, πέμπτο σερί παιχνίδι χωρίς ήττα και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα έχει ξεφύγει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πλέον είναι στο +6 από τη δεύτερη θέση, αλλά και στο +9 από την πέμπτη που δεν εξασφαλίζει άνοδο, διαθέτοντας και την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας. Όλα λοιπόν δείχνουν πως θα κερδίσει την άνοδο, ειδικά από τη στιγμή που έχει μαζέψει περισσότερους βαθμούς (έστω και μόλις έναν) απ’ όσους είχε πάρει πέρυσι στο ίδιο διάστημα (20 αγωνιστικών) η πρωταθλήτρια της κατηγορίας, Αμέρικα Μινέιρο.

Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο μέσος Ζιν Πάτρικ, χωρίς να υπάρχει κάποιο νεότερο πρόβλημα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Φορταλέζα κέρδισε 2-3 εκτός την Γκουαρανί για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει τρία συνεχόμενα over 2,5.

Το Φορταλέζα – Μπόα παίζει στην Interwetten

ΜΠΟΑ

Η Μπόα κέρδισε 1-0 εντός την Λοντρίνα, χάρη σε ένα τέρμα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και αφού άντεξε στο πρώτο ημίχρονο, όταν η αντίπαλος της ήταν καλύτερη και είχε και δοκάρι, ανεβάζοντας την απόδοση της στο δεύτερο μισό του αγώνα. Παίρνοντας λοιπόν εφτά βαθμούς στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές συνεχίζει την προσπάθεια βαθμολογικής αναρρίχησης. Είναι πάντα ουραγός, με τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας (μαζί με την Κλαμπ Ντε Ρεγκάτας), αλλά είναι πιο κοντά στις θέσεις παραμονής, χωρίς ακόμη να έχει φτάσει σε απόσταση βολής από αυτές. Βέβαια έχει και τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.

Φαίνεται λοιπόν πως ο σχετικά νέος τεχνικός της, Νέι Ντε Μάτα, έχει καταφέρει αυτό που δεν μπόρεσε κανένας προκάτοχος του. Να δώσει μία αγωνιστική ταυτότητα στην ομάδα, την οποία μπορούν να υπερασπιστούν οι παίκτες που διαθέτει. Ταυτόχρονα ενισχύεται κιόλας, αφού πήρε από την Τομπένσε, που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην τρίτη εθνική κατηγορία, δύο έμπειρους παίκτες, τον γκολκίπερ Ντερλέι και τον μέσο Φιλίπε Γκιμαράες.

Κάποιες ενοχλήσεις έχει ο Κάιο Κρίστιαν που αναμένεται να απουσιάσει, όπως συνέβη και από την προηγούμενη αναμέτρηση.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μπόα κέρδισε 1-0 εντός την Λοντρίνα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει έξι σερί under 2,5 εκτός στο πρωτάθλημα.