*35η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: CSA – Φορταλέζα 0-0

ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ

Η Φορταλέζα εκμεταλλεύτηκε το άγχος της αντιπάλου της, κερδίζοντας με 1-2 στο γήπεδο της Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, σκοράροντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (10’, 25’), με τον τερματοφύλακα της να την κρατάει όρθια στη συνέχεια στην πίεση που δέχθηκε από την αντίπαλο της, δεχόμενη ένα τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα. Αυτή ήταν η πέμπτη της νίκη στα εφτά τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα εξασφάλισε την άνοδο στην πρώτη κατηγορία. Στο γήπεδό της είναι αήττητη στους εννιά τελευταίους αγώνες, με έξι νίκες. Και αν κερδίσει και σήμερα και ταυτόχρονα δεν νικήσει η Αβαϊ, τότε εξασφαλίζει και την κατάκτηση του τίτλου!

Όλα αυτά στην πρώτη πλήρη σεζόν στους πάγκους για τον νεαρό και άπειρο τεχνικό της, Ροτζέριο Σένι, έναν τερματοφύλακα που έγραψε ιστορία με την ροπή του στις εκτελέσεις φάουλ και πέναλτι, σκοράροντας πολλά γκολ στην καριέρα του. Βέβαια η πρώτη προπονητική του εμπειρία, στην ομάδα που έπαιξε όλη του τη ζωή, στη Σάο Πάουλο, ήταν αποτυχημένη και τερματίστηκε γρήγορα. Ισως και γι’ αυτό να ήταν από τους πιο συγκρατημένους στους πανηγυρισμούς μετά το τέλος της αναμέτρησης, λέγοντας πάντως πως θα ξεσπάσει μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, το οποίο θεωρεί ιστορικό επίτευγμα. Και μάλιστα ελπίζει να το πετύχουν σήμερα για να δώσουν και χαρά στον κόσμο τους που αναμένεται να γεμίσει το γήπεδο.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Ινάσιο (ΤΕ), Πάτρικ (ΜΕ), χωρίς να υπάρχει κάποιο νεότερο πρόβλημα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Φορταλέζα κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 7/9 G/G στα τελευταία παιχνίδια της εντός έδρας.

Το Φορταλέζα – CSA παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

CSA

Η CSA κέρδισε 2-3 εκτός έδρας την Σαμπάιο Κορέα, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, όπου προηγήθηκε στο 33ο λεπτό και παρόλο που βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό (44’, 45’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πήρε τη νίκη με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο στο 73’ και στο 87’. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, τρίτο σερί παιχνίδι που δεν χάνει,  στο +5 από την πέμπτη θέση που δεν εξασφαλίζει άνοδο. Και είναι στο -7 από την κορυφή και τη σημερινή της αντίπαλο.

Ο τεχνικός της, Μαρσέλο Κάμπο, έκανε λόγο για μία νίκη πίστης και πάθους, που τους δίνει τρεις πολύτιμους βαθμούς. Αλλά πρέπει να παραμείνουν προσγειωμένοι, καθώς ακόμη δεν κατάφεραν τίποτα και σήμερα τους περιμένει ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι, απέναντι στη μοναδική ομάδα που έχει ανέβει κατηγορία ήδη!

Εκτός του τραυματία μέσου Τάιμπερσον που λείπει εδώ και λίγο καιρό, θα λείψει και ο αμυντικός Λεάντρο Σόουζα που χτύπησε στο τελευταίο παιχνίδι.

Προηγούμενο παιχνίδι: H CSA κέρδισε 2-3 εκτός έδρας την Σαμπάιο Κορέα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει δύο σερί G/G εκτός έδρας.