*23η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Χέρενφεν – Φορτούνα Σιτάρντ 3-1 (2/12)

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤΑΡΝΤ

Απότομη προσγείωση για την Φορτούνα που γνώρισε απίστευτο διασυρμό από την Χέρακλες εκτός έδρας και με σκορ 6-0. Η Χέρακλες προηγήθηκε με τον Νταλμαού σχεδόν με… τη σέντρα του αγώνα και το σκορ ξέφυγε στο δεύτερο μέρος. Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης και πάλι ο Νταλμάου έκανε 2-0,  ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντροστ έκανε το 3-0. Στο 60΄ ο Νταλμαού έγραψε το 4-0, ο Πάτερσον διαμόρφωσε το 5-0 στο 70΄ , ενώ ο Νταλμαού πέτυχε καρέ τερμάτων στο 78΄ για το τελικό 6-0.

«Είναι μια ντροπιαστική ήττα για εμάς και έχουμε ευθύνη όλοι για αυτό. Θα πρέπει να απαντήσουμε άμεσα για γιατί αυτή η εικόνα δεν ταιριάζει στην ομάδα», τόνισε ο τεχνικός διευθυντής Κέβιν Χόφλαντ με τον κόουτς Έιγερ να στηρίζεται προς το παρών από τη διοίκηση του συλλόγου. Η Φορτούνα είναι μόλις στο +2 από την ζώνη των μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία, ενώ στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τέθηκαν εκτός οι αμυντικοί Ντάμερς και Νινάι και ο εξτρέμ Στόκερς.

Στατιστικό: Μετρά 6/6 over στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Goalbet).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 6-0 από την Χέρακλες, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Το Φορτούνα Σιτάρντ – Χέρενφεν παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας

ΧΕΡΕΝΦΕΝ

Στάθηκε άτυχη υποδεχόμενη την Αϊντχόφεν, αφού θα μπορούσε να πάρει τη νίκη αν δεν δεχόταν το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η Χέρενφεν άνοιξε το σκορ μόλις στο 3΄ με τον Φαν Μπέργκεν, αιφνιδιάζοντας την αντίπαλο της, ενώ στο 25΄ ο Λάμερς έκανε και το 2-0. Η Αϊντχόφεν μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και τελικά μείωσε με τον Περέιρο στο 59΄. Ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε, με την μπάλα πάνω – κάτω και τελικά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαλέν λύτρωσε τους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας και το τελικό 2-2.

«Δεν μπορώ να είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, αφού αξίζαμε τη νίκη. Παίξαμε απέναντι σε μια πολύ ποιοτική ομάδα και ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος κυριαρχήσαμε στον αγωνιστικό χώρο. Αυτή την εικόνα θέλω να έχουμε και στα υπόλοιπα παιχνίδια μας», ανέφερε ο κόουτς Ρίκερινκ. Η Χέρενφεν παραμένει στο όριο της ζώνης για την παραμονή στην κατηγορία, ενώ στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τέθηκαν εκτός ο μπακ Φλοράνους και ο μέσος Σάαρς.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στην Αϊντχόφεν, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.