*Φάση των «16» του Κυπέλλου Ολλανδίας. Μονοί αγώνες, σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος, ακολουθεί παράταση κι εφόσον χρειαστεί πέναλτι.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤΑΡΝΤ (Α’)

Με τεράστιο διπλό απ’ το Ρότερνταμ απέδρασε την περασμένη αγωνιστική η Φορτούνα Σίταρντ, κερδίζοντας καθαρά με 2-0 τη Φέγενορντ. Είχε παθητικό ρόλο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, παρόλα αυτά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο (0-0). Στο δεύτερο 45λεπτο ευτύχησε να προηγηθεί στο 51’ (0-1), ήταν λογικό να δεχθεί πίεση στη συνέχεια, κατάφερε να ξεπεράσει τις δυσκολίες στο υπόλοιπο του αγώνα, βάζοντας τέλος στο παιχνίδι στις καθυστερήσεις της συνάντησης (0-2 στο 91’).

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Φορτούνα, μετά από δύο διαδοχικές ήττες από τις Χέρενφεν (3-1) και Αλκμάαρ (1-3), φιγουράρει στη δέκατη θέση με 19 πόντους, είναι στο +5 απ’ τα μπαράζ παραμονής, ενώ μείωσε στους τέσσερις πόντους τη διαφορά απ’ την «επτάδα» και τα πλέι οφ Ευρώπης. Στους προηγούμενους γύρους του Κυπέλλου απέκλεισε δύο ομάδες της β’ τη τάξει κατηγορίας, στον πρώτο την Χέλμοντ (0-5) και στον δεύτερο την Ναϊμέγκεν (2-3). Δεν προέκυψαν ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα, λείπουν εδώ και αρκετό καιρό οι Φλέιτερ (Μέσος, 3, 0) και Ντιανέσι (Επιθετικός).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Φέγενορντ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα εννιά απ’ τα δέκα τελευταία παιχνίδια. (δες το στην Goalbet)

Το Φορτούνα Σιτάρντ – Καμπούρ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΚΑΜΠΟΥΡ (Β’)

Από την άλλη πλευρά, η Καμπούρ δεν εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα, γνωρίζοντας την ήττα 1-0 από την Τβέντε. Δεν άξιζε την ήττα, είχε περισσότερες καλές στιγμές από την αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να πάει με το προβάδισμα στ’ αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος, έμεινε πίσω στο 61’ της συνάντησης (0-1), προσπάθησε να βρει απάντηση έπειτα, έχασε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση.

Επιστροφή στις ήττες για την Καμπούρ, μετά από τη νίκη που προηγήθηκε κόντρα στην Γιονγκ Αϊντχόφεν (1-3), αυτή ήταν και η μοναδική επιτυχία της στις έξι πρόσφατες αγωνιστικές (1-2-3). Βρίσκεται στη 12η θέση με 25 πόντους, στο -6 απ’ την «πεντάδα», που αποτελεί εξ αρχής το μεγάλο της στόχο. Στους προηγούμενους γύρους ξεπέρασε τα εμπόδια ομάδων που αγωνίζονται στις πιο κάτω κατηγορίες της Ολλανδίας, στον τελευταίο δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Κονινκλίχε (2-1). Αμφίβολοι οι Τσίγκανικς (Μέσος, 11, 1) και Εμπέντε (Αμυντικός, 14, 1), συνεχίζει εκτός ο Μάθιου (Επιθετικός, 15, 5), μακροχρόνια τα υπόλοιπα προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-0 από την Τβέντε.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα πέντε πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα.