*19η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Φίτεσε – Φορτούνα Σιτάρντ 2-1 (28/10)

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΣΙΤΑΡΝΤ

Άσχημη εβδομάδα για την Φορτούνα που αρχικά ηττήθηκε από την Φέγενορντ με σκορ 4-1 στο Ρότερνταμ και αποχαιρέτησε τον θεσμό του κυπέλλου. Πιο πριν, γνώρισε απίστευτο διασυρμό από τη Ντε Γκράαφστσαπ, χάνοντας εκτός έδρας με το βαρύ 5-1. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα και με δύο γκολ του Σέραρενς προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίωρο του αγώνα. Μάλιστα λίγο πριν βγει το πρώτο μέρος, ο Γεμπλί έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην Ντε Γκράαφστσαπ. Το παιχνίδι άνοιξε περισσότερο στην επανάληψη με την Φορτούνα να μειώνει με τον Ελ Μεσαουντί, αλλά τον Σέραρες να υπογράφει το προσωπικό του χατ – τρικ λίγο αργότερα για το 4-1. Ο Γεμπλί έβαλε και το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στο 73΄.

«Είναι ένα βαρύ σκορ για εμάς, δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι, κάναμε πολλά λάθη, αλλά είμαστε υποχρεωμένοι να αφήσουμε πίσω αυτό το παιχνίδι γιατί υπάρχει ακόμη πολύ δρόμος στο πρωτάλημα», τόνισε απογοητευμένος ο κόουτς Έγιερ που προσπάθησε να ανεβάσει την ψυχολογία των παικτών του. Η Φορτούνα παραμένει πάντως στο +2 από την ζώνη των μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι παραμένουν εκτός ο αμυντικός Νινάι, ο μέσος Ντάμερς που χάνει το υπόλοιπο της σεζόν και ο εξτρέμ Λάμπρου. Για την θέση του Ντάμερς ήρθε δανεικός από την Ουντινέζε ο μέσος Μπάλιτς αλλά δεν είναι ακόμη έτοιμος.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Goalbet).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 4-1 από την Φέγενορντ, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του ολλανδικού κυπέλλου.

Δείτε τα προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

Το Φορτούνα Σιτάρντ – Φίτεσε παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΦΙΤΕΣΕ

Άδοξος αποκλεισμός για την Φίτεσε στο κύπελλο, ένα βασικό της στόχο για φέτος. Η ομάδα του Άρνεμ δεν τα κατάφερε εκτός έδρας με την Άλκμααρ, χάνοντας τελικά με σκορ 2-0. Πιο πριν, μπήκε με το… δεξί στον δεύτερο γύρο, επικρατώντας εντός έδρας και με σκορ 3-2 της Εξέλσιορ. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, προηγήθηκαν μόλις στο 6΄ με τον Φόορ και διπλασίασαν τα τέρματα τους πριν από το ημίχρονο με τον Λίνσεν. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, μειώνοντας λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης με τον Έντουαρντς, αλλά λίγο αργότερα ο Φαν Ντερ Βερφ έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στην Φίτεσε. Ο Σούτεν μείωσε εκ νέου για την Εξέλσιορ, ωστόσο στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι.

«Θα πρέπει να βελτιώσουμε την αμυντική μας συμπεριφορά. Μπορεί αυτή τη φορά να μην το πληρώσαμε αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα βάζουμε πολλά γκολ σε κάθε παιχνίδι», τόνισε μεταξύ άλλων ο πάντα απαιτητικός Λεονίντ Σλούτσκι που βλέπει την ομάδα του σταθερά στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι επανέρχεται ο μέσος Μπέρο κι έτσι τα προβλήματα της είναι μόνο μακροχρόνια.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-0 από την Άλκμααρ, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του ολλανδικού κυπέλλου.