21η αγωνιστική

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΦΟΡΕΣΤ ΓΚΡΙΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Κέμπριτζ με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μαρτς στο 37’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τζάνεχ στο 89’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γουίκαμ με πέναλτι στο 90+3’, αφού πρώτα ο Ο’Κίφι άφησε τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του στο 90+3’.

Παρέμεινε στο δρόμο των νικών η Φόρεστ Γκριν στην επιστροφή της στην αγωνιστική δράση. Καλύτερη η εικόνα της και στα δύο ημίχρονα, είχε ευκαιρίες και κατάφερε να σκοράρει, όμως για άλλη μια φορά έδειξε το πόσο επιρρεπής είναι αμυντικά, δεχόμενη και πάλι γκολ.

Με ψυχολογία στα ύψη ύστερα από τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής, θέλει να κάνει το 2/2 στην επανέναρξη του πρωταθλήματος, έχοντας ξανά το πλεονέκτημα έδρας. Ανεβασμένη τελευταία, φανερά βελτιωμένη στο επιθετικό της κομμάτι, αλλά παραμένει αρκετά επιρρεπής σε λάθη αμυντικά, με αποτέλεσμα να δέχεται συνεχώς γκολ. Οριακά εντός της ζώνης του υποβιβασμού, δεν έχει δείξει μέχρι στιγμής το καλύτερο δυνατό της πρόσωπο και σε αυτό έχουν παίξει σημαντικό ρόλο οι τραυματισμοί που είχε από την αρχή της σεζόν. Εκτός αποστολής για το σημερινό ματς θα είναι ο τιμωρημένος Ο’Κίφι.

Φόρεστ Γκριν Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΤΣΕΛΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Τσάρλτον με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μέι στο 84’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Τσέλτεναμ. Δημιουργική και στα δύο ημίχρονα, αλλά αποτελεσματική μόνο στην επανάληψη, καθώς βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Απείλησε παρ’ όλα αυτά και σε άλλες περιπτώσεις την αντίπαλη εστία, χωρίς όμως να έχει κάποια από αυτές την ίδια κατάληξη. Στο αμυντικό της κομμάτι έδειξε σταθερότητα, καταφέρνοντας να κρατήσει μακριά από την εστία της τους γηπεδούχους.

Με αυτοπεποίθηση και ψυχολογία έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, θέλοντας να φύγει με θετικό αποτέλεσμα, όπως έκανε και πριν από περίπου δύο εβδομάδες στα πλαίσια του κυπέλλου. Βελτιωμένη η εικόνα της στα τελευταία παιχνίδια που έδωσε, ήταν αρκετά πιο αποτελεσματική στο επιθετικό της κομμάτι, ενώ φάνηκε και αρκετά πιο σταθερή αμυντικά, μην επιτρέποντας στις αντίπαλες ομάδες να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία της. Αήττητη στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος, μετράει τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες, έχοντας πετύχει 4 γκολ, ενώ παράλληλα δέχθηκε μόλις 1.