38η αγωνιστική

*Μία φορά έχουν αναμετρηθεί οι δύο ομάδες.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Σέφιλντ Γουένσντεϊ-Φόρεστ Γκριν 5-0.

ΦΟΡΕΣΤ ΓΚΡΙΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Πλίμουθ, στα πλαίσια της 37ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Μπόλτον στο 8’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μουμπά στο 47’.

Ακόμα μία κακή εμφάνιση και ακόμα μία ήττα για τη Φόρεστ Γκριν. Σαν να μην μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο ήταν η εικόνα της, καθώς δεν απείλησε με καμία από τις ελάχιστες ευκαιρίες που δημιούργησε. Αμυντικά δέχθηκε πίεση και υπέκυψε σε αυτή από νωρίς, ενώ στην επανάληψη πιάστηκε στον ύπνο, με αποτέλεσμα να δεχθεί ακόμη ένα γκολ, το οποίο «κλείδωσε» το τρίποντο για τους γηπεδούχους.

Ακόμα μία πολύ δύσκολη αναμέτρηση είναι προ των πυλών για κείνη, καθώς φιλοξενεί την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος. Πολύ δύσκολα θα καταφέρει να της σταθεί εμπόδιο και αυτό το γνωρίζει καλά, όμως είναι υποχρεωμένη να κυνηγήσει το γκολ και το θετικό αποτέλεσμα, αφού δεν έχει πολλά περιθώρια ώστε να κρατήσει ζωντανές τις ήδη ελάχιστες ελπίδες για παραμονή.

Φόρεστ Γκριν Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝΣΝΤΕΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μπάρνσλεϊ με σκορ 4-2, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Κόουλ στο 10’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Νόργουντ στο 12’. Το 2-1 πέτυχε ο Γκρέγκορι στο 33’ και το 2-2 ο ίδιος στο 74’. Το 3-2 ο Γουότερς στο 83’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κίτσινγκ στο 90+6’.

Πάλεψε η Σέφιλντ Γουένσντεϊ, αλλά δεν κατάφερε να περάσει από την έδρα της Μπάρνσλεϊ. Μπήκε νωθρά στο ματς και έμεινε από νωρίς αρκετά πίσω στο σκορ, όμως στη συνέχεια κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στα τελευταία λεπτά δέχθηκε και πάλι γκολ, ενώ στις καθυστερήσεις ανέβασε τις γραμμές της ψάχνοντας την ισοφάριση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να «σφραγίσουν» το τρίποντο με ένα ακόμη γκολ.

Την άμεση επιστροφή της στα νικηφόρα αποτελέσματα θέλει να πετύχει σήμερα, παραμένοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος. Έχει την ευκαιρία να το πράξει, αφού αντιμετωπίζει την ουραγό του πρωταθλήματος και νεοφώτιστη Φόρεστ Γκριν, η οποία έχει πάρα πολλά προβλήματα στο αμυντικό της κομμάτι. Δεν αναμένεται να βρει ιδιαίτερη αντίσταση, το απέδειξε και στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου, αφού άλλωστε υπάρχει μεγάλη διαφορά στη δυναμική τους.