*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Πορτ Βέιλ-Φόρεστ Γκριν 2-2.

ΦΟΡΕΣΤ ΓΚΡΙΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Μπέρτον με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπρέιφορντ στο 45+2’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Καμούα στο 89’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πιρτ-Χάρις στο 90+3’.

Τρίτη σερί ήττα για τη Φόρεστ Γκριν που δεν έπεισε για ακόμη ένα ματς. Λίγες ευκαιρίες, ελάχιστες από αυτές απείλησαν την αντίπαλη εστία και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η άμυνά της ήταν αυτή την πρόδωσε ξανά, αφού είχε πολλά κενά, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι φιλοξενούμενοι, σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα.

Αντίδραση θέλει να βγάλει ύστερα από τις διαδοχικές ήττες. Δυστυχώς δεν κατάφερε να αποσπάσει κανένα θετικό αποτέλεσμα στις δύο πολύ σημαντικές αγωνιστικές που έδωσε και αυτό την κράτησε στην προτελευταία θέση του πρωταθλήματος, έχοντας μάλιστα και μία αγωνιστική παραπάνω από όσες ομάδες βρίσκονται γύρο της. Δεν είναι πάντως σε καλή κατάσταση, εκμεταλλεύεται πάντως όσο μπορεί περισσότερο το πλεονέκτημα έδρας, αλλά και πάλι αυτό δεν της είναι αρκετό σε αρκετές περιπτώσεις ώστε να αποσπά τα επιθυμητά αποτελέσματα. Τα σοβαρά προβλήματα που έχει αμυντικά είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο βρίσκεται σε αυτή τη θέση και αναμένεται να έχει μια ακόμα πιο δύσκολη συνέχεια.

Φόρεστ Γκριν Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΟΡΤ ΒΕΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Σέφιλντ Γουένσντεϊ, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 πέτυχε ο Σμιθ με πέναλτι στο 30’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο ίδιος στο 70’.

Ήττα για την Πορτ Βέιλ που δεν έδειξε ιδιαίτερα θετικά στοιχεία. Δεν ήταν δημιουργική, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να απειλήσει σχεδόν καθόλου την αντίπαλη εστία, ενώ παράλληλα αμυντικά δεν μπόρεσε να κρατήσει μακριά από την εστία της τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να δεχθεί γκολ τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Την ευκαιρία να επιστρέψει άμεσα στις νίκες έχει σήμερα, βρίσκοντας μπροστά της μια γνώριμη αντίπαλο. Δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, είναι φανερό πως έχει αρκετά θέματα να λύσει στο αμυντικό της κομμάτι, όμως είναι πολύ επικίνδυνη μεσοεπιθετικά και αυτό μπορεί κάλλιστα να τη βοηθήσει ώστε να βρει δίχτυα απέναντι στην κακή αμυντικά Φόρεστ Γκριν. Γνωρίζει πως δεν θα είναι εύκολο το έργο της σήμερα, παρά το γεγονός ότι η αντίπαλός της βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις του πρωταθλήματος, αφού δίνει μάχη για την παραμονή και «καίγεται» για βαθμούς.