*11η αγωνιστική

*Το παιχνίδι διεξάγεται εκτός ¨φυσικής” έδρας της Φλουμινένσε, αλλά στην πολιτεία του Ρίο Ντε Ζανέιρο, στη Βόλτα Ρετόντε. Και έχει χρησιμοποιήσει πολλές φορές το συγκεκριμένο γήπεδο ως έδρα στο παρελθόν.

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας

ΦΛΟΥΜΙΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: H Φλουμινένσε προηγήθηκε δύο φορές, στις αρχές κάθε ημιχρόνου, αλλά τελικά ισοφαρίστηκε αμφότερες προς το τέλος τους, φέρνοντας τελικά 2-2 εκτός έδρας με την Γκοϊάς. Ανοιξε το σκορ με τον Κάνο στο 2’, αλλά ισοφαρίστηκε από πέναλτι του Ματέους Πεϊξότο στο 45’. Απέκτησε πάλι το προβάδισμα με τον Λίμα στο 47’ πριν δεχθεί εκ νέου ισοφάριση από τον Άλισον στο 85ο λεπτό.

Η Φλουμινένσε πλησίασε πολύ κοντά σε μία σημαντική εκτός έδρας νίκη, αλλά ισοφαρίστηκε λίγο πριν το τέλος, φέρνοντας 2-2 απέναντι στην Γκοϊάς. Και στους οκτώ τελευταίους αγώνες της έχει πέντε ήττες και μόλις μία νίκη, την οποία πέτυχε στο πιο πρόσφατο παιχνίδι στο γήπεδό της. Μάλιστα σε αυτό είναι αήττητη εδώ και 13 αγώνες, με 11 νίκες σε αυτό το διάστημα.

Δεν είναι πολύ μακριά από τις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Βραζιλίας, ούσα στην 5η, στο -7 από την κορυφή και στο -1 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ο Φελίπε Μέλο που παίζει πλέον ως αμυντικός είναι τραυματίας, ενώ θα λείψει και ο επιθετικός Αρίας που είναι με την εθνικής Κολομβίας. Αμφίβολος είναι ο μέσος Αντρέ που θα επιστρέψει από την εθνική Βραζιλίας, αλλά αποτελεί ερωτηματικό σε τι κατάσταση θα είναι.

Φλουμινένσε Στατιστικά

*Εχει 4/5 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 9/11 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 8/10 N/G στους τελευταίους αγώνες της

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Μινέιρο έφερε 1-1 εντός έδρας με την Μπραγκαντίνο, σε έναν αγώνα που άξιζε να κερδίσει βάσει εμφάνισης. Προηγήθηκε με τον Παουλίνιο στο 17’, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Εντουάρντο Σάσα στο 35’, σε μία από τις ελάχιστες φάσεις της αντίπαλου της, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο να πάρει τη νίκη, έχοντας και δοκάρι.

Η Ατλέτικο Μινέιρο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας κόντρα στην Μπραγκαντίνο, αν και η εμφάνιση της ήταν τέτοια που άξιζε κάτι περισσότερο. Δεν κατάφερε επομένως να πετύχει μία τρίτη συνεχόμενη νίκη, αλλά τουλάχιστον παρέμεινε αήττητη για τρίτο σερί αγώνες. Και μακριά από την έδρα της έχει τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

Αρκετά καλή η παρουσία της ως τώρα στο εθνικό πρωτάθλημα, εκεί που είναι στην 4η θέση, στο +1 από την ομάδα που είναι στην πέμπτη και δεν πηγαίνει απευθείας στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες  η οποία είναι η σημερινή της αντίπαλο. Αλλά έμεινε λίγο πίσω, στο -6 συγκεκριμένα, από την κορυφή.

Παρόλα αυτά προχώρησε σε αλλαγή προπονητή, με τον Λουίζ Φελίπε Σκολάρι να αποφασίσει την επαναφορά του από την αποχώρηση από την ενεργό δράση! Χθες συνάντησε την αποστολή, αλλά δεν έχει αποφασίσει ακόμη αν θα κάτσει στον πάγκο σήμερα ή όχι.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Πεντρίνιο (ΕΠ), Αλαν (ΜΕ), επιστρέφουν από τιμωρία οι Οτάβιο (ΜΕ), Χουλκ (ΕΠ), Σαράβια (ΑΜ), Ιοράν (ΜΕ).