*Δεύτερο ματς για τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με τον πρώτο αγώνα ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί και πέναλτι.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Μπερ Σεβά στην επόμενη φάση.

*Στο πρώτο παιχνίδι (ΑΠΟΕΛ – Φλόρα Ταλίν 5-0): Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καταιγιστικός από το ξεκίνημα. Προηγήθηκε με τον Ταβάρες στο 25ο λεπτό, στο 44’ ο Λούκας Σόουζα έκανε το 2-0, στο 47’ με πέναλτι ο Νούνο Μοραϊς το 3-0, ο Σαλάι έκανε το 4-0 στο 73’ και ο Ντελατόρε διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 78ο λεπτό.

ΦΛΟΡΑ ΤΑΛΙΝ (386)

Μπορεί στο πρωτάθλημα Εσθονίας να παλεύει για την κατάκτηση του τίτλου και να έχει καιρό να χάσει, αλλά η Ευρώπη είναι άλλο πράγμα και είχε την ευκαιρία μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα να το διαπιστώσει από πρώτο χέρι. Αρχικά ήρθε ο αποκλεισμός από το Τσάμπιονς Λιγκ με δύο ήττες με συνολικό σκορ 7-2 από την Χάποελ Μπερ Σεβά και μετά γνώρισε την βαριά ήττα με 5-0 στο πρώτο παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ. Πλέον η σημερινή αναμέτρηση αποτελεί αγώνα διαδικαστικού χαρακτήρα και γι’ αυτήν, που θα συγκεντρωθεί στο εγχώριο πρωτάθλημα, μήπως και καταφέρει να συμμετάσχει και του χρόνου στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ελπίζοντας σε καλύτερη τύχη. Πάντως οι άνθρωποι της δηλώνουν πως θα ήθελαν να αποχαιρετήσουν με μία καλή εμφάνιση, γιατί όχι και νίκη, τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις!

Προηγούμενο ματς: Η Φλόρα έχασε με 5-0 από τον ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας.

Στατιστικό: Εχει 5/5 σερί over 2,5.

Το Φλόρα – ΑΠΟΕΛ παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΑΠΟΕΛ (55)

Ο αποκλεισμός από το Τσάμπιονς Λιγκ φαίνεται να συνέφερε τον ΑΠΟΕΛ, που φρόντισε από το πρώτο παιχνίδι να δείξει ποιος είναι το αφεντικό στο ζευγάρι. Αλλωστε με το ρόστερ που διαθέτει μάλλον είναι πολυτέλεια για τον συγκεκριμένο θεσμό. Και αυτό φάνηκε στο 5-0 επί της Φλόρα στον πρώτο αγώνα, όπου προηγήθηκε από το 25ο λεπτό, πέτυχε δεύτερο τέρμα στο 44’, το τρίτο ήρθε με πέναλτι στο 47’ και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο (73’, 78’). Το πρόβλημα είναι πως για να μπει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ μάλλον θα χρειαστεί να αποκλείσει πάλι ομάδα που έπαιζε στο Τσάμπιονς Λιγκ. Βέβαια ο τεχνικός της, Μπαλταζάρ, ξεκαθάρισε πως στο μυαλό τους είναι μόνο το σημερινό παιχνίδι και όχι ο επόμενος γύρος. Προσπαθώντας να βρει κίνητρο για τους παίκτες του, τους ζήτησε να κερδίσουν χωρίς να δεχθούν γκολ, ώστε να γιορτάσουν το 200ο παιχνίδι του ΑΠΟΕΛ σε κάποια ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα δεν προπονήθηκε χθες στο γήπεδο που θα γίνει το παιχνίδι, ώστε να μην επιβαρυνθεί ο αγωνιστικός χώρος, καθώς εκεί και διεξαχθεί σε 10 μέρες και κάτι ο τελικός του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ. Ακόμη και έτσι αποτελεί ερωτηματικό η ενδεκάδα που θα παρατάξει, αν και το πιθανότερο είναι να δώσει χρόνο σε κάποιους παίκτες που τον χρειάζονται και εντάσσονται σιγά – σιγά στην ομάδα. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Κωνσταντίνου (ΕΠ), Αλωνεύτης (ΜΕ), Ενσούε (ΜΕ), χτύπησε και θα λείψει και ο Σαλάι (ΜΕ).

Προηγούμενο ματς: Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε 5-0 εντός την Φλόρα Ταλίν.

Στατιστικό: Εχει 2/3 over 2,5 γκολ στα επίσημα του παιχνίδια ως τώρα.