7η αγωνιστική (Εξ’ αναβολής)

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΦΛΙΤΓΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Μπάρνσλεϊ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κιτίρνα στο 3’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Κόουλ στο 7’. Το 1-2 πέτυχε ο Κιτίρνα με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 34’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ο’Κίφι στο 88’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Φλίτγουντ. Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, στα τελευταία λεπτά της επανάληψης υπέκυψε στην ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων, δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης.

Από θετικά αποτελέσματα προέρχεται, καθώς πέρασε τόσο από την έδρα της Ρέντινγκ(1-2), αλλά και από της Μπάρνσλεϊ (2-2). Φαίνεται να βρίσκει ξανά ρυθμό επιθετικά, σκοράροντας με συνέπεια, όμως δεν έχει δείξει καμία βελτίωση στα πολλά προβλήματα που βγάζει αμυντικά. Παραμένει εντός της ζώνης του υποβιβασμού, αλλά πλέον στο -2 από την 20η Νορθάμπτον και έχει σήμερα την ευκαιρία να βγει από την επικίνδυνη ζώνη με θετικό αποτέλεσμα.

Φλίτγουντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Πιτέρμπορο με σκορ 2-4, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Ποκού στο 16’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μπόροους στο 47’. Το 0-3 πέτυχε ο Τζόουνς στο 58’ και το 1-3 ο Ντουγκάλ στο 60’. Το 2-3 έκανε ο Κάρεϊ στο 64’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μέισον-Κλαρκ στο 90+2’.

Δεν έπεισε με την εμφάνισή της και γνώρισε την ήττα. Μπήκε νωθρά στο ματς και έμεινε πίσω στο σκορ, ενώ στην αρχή της επανάληψης έμεινε και με παίκτη λιγότερο. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι φιλοξενούμενοι «καθαρίζοντας» προσωρινά το ματς, καθώς στη συνέχεια έβγαλαν αδράνεια, με αποτέλεσμα να μειωθεί το σκορ. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους και πέτυχαν ακόμη ένα τέρμα, το οποίο «σφράγισε» τη νίκη τους.

Να επιστρέψει άμεσα στις νίκες είναι ο στόχος της και μπορεί σήμερα να εκμεταλλευτεί την κακή άμυνα των γηπεδούχων, προκειμένου να βρει με μεγαλύτερη άνεση το δρόμο προς τα δίχτυα. Θα πρέπει φυσικά να δείξει προσοχή στα μετόπισθεν, αφού σπάνια δεν δέχεται γκολ, με τους γηπεδούχους να μην αναμένεται να αφήσουν ανεκμετάλλευτα τυχόν λάθη και αστάθειες.