*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Γουίγκαν-Φλίτγουντ 3-0.

ΦΛΙΤΓΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Πορτ Βέιλ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Βέιρ στο 18’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τσίσλετ στο 43’ με πέναλτι. Το 2-1 πέτυχε ο Στόκλεϊ στο 88’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο ίδιος στο 90+3’.

Το βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος κατάφερε να σώσει η Φλίτγουντ. Παρά το γεγονός ότι έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη αύξησε την πίεσή της και κατάφερε στα τελευταία λεπτά του αγώνα να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Παρά τις καλές εμφανίσεις της, δεν έχει καταφέρει να αποσπάσει νικηφόρο αποτέλεσμα σε καμία από τις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις της. Είναι μαχητική, το αποδεικνύει συνεχώς, σκοράροντας σε όλα τα παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας, όμως παραμένει τρομερά επιρρεπής στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ.

Φλίτγουντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 5/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΓΟΥΙΓΚΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μπόλτον με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Χάμπφρις στο 69’.

Άκρως αποτελεσματική εμφάνιση και σημαντικό τρίποντο για τη Γουίγκαν. Εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ, ενώ παρά την έντονη πίεση που δέχθηκε από τους φιλοξενούμενους κατάφερε να τους κρατήσει μακριά από την εστία της, διατηρώντας την ανέπαφη.

Με ανεβασμένη ψυχολογία έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, θέλοντας να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα του τελευταίου διαστήματος. Βελτιωμένη τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, σκόραρε με συνέπεια στα τρία πρόσφατα παιχνίδια της, ενώ παράλληλα κράτησε το μηδέν παθητικό στα δύο από αυτά. Σημαντικό το να φύγει με το τρίποντο σήμερα, καθώς αποκτά μια αρκετά ασφαλή διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη, αυξάνοντας σημαντικά τις πιθανότητές της για παραμονή.