*Επαναληπτικός ημιτελικός κυπέλλου Βραζιλίας. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στο σκορ και των δύο αγώνων, η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Γκρέμιο-Φλαμένγκο 0-2 (34’ Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα, 68’ Μπρούνο Άλβες αυτ.)

*Τρία σερί N/G τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

Δείτε τα Προγνωστικά Κύπελλο Βραζιλίας

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Η Φλαμένγκο έφερε 1-1 εντός έδρας με την Σάο Πάουλο, ισοφαρίζοντας με πέναλτι του Πέντρο στις καθυστερήσεις του αγώνα. Νωρίτερα είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από γκολ του Λούκας Μόουρα στο 38’, ενώ είχε φάσεις για να ισοφαρίσει, όμως γλίτωσε και από ένα δεύτερο γκολ λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Η Φλαμένγκο απέφυγε μία ήττα, με γκολ στις καθυστερήσεις, φέρνοντας 1-1 απέναντι στην Σάο Πάουλο, στο “Maracana”. Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι της χωρίς νίκη, κάτι που έχει να της συμβεί από τέλη Απρίλη με αρχές Μάη. Μάλιστα ποτέ το 2023 δεν συμπλήρωσε τέσσερις σερί αγώνες χωρίς νίκη.

Κάτι λογικό, αν δούμε πως στο γήπεδό της είναι αήττητη εδώ και 12 παιχνίδια, με μόλις τρεις ισοπαλίες και με εννιά νίκες σε αυτό το διάστημα. Σήμερα πάντως ακόμη και αν χάσει με ένα γκολ διαφορά, περνάει στον τελικό του κυπέλλου Βραζιλίας, έχοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει τον μοναδικό τίτλο που δείχνει ικανή να μπορεί να πάρει φέτος.

Στο εθνικό πρωτάθλημα είναι πάντα στην πρώτη τετράδα, αν και υποχώρησε στην τέταρτη θέση, ενώ βρίσκεται πλέον στο -15 από την πρωτοπόρο Μποταφόγκο. Επομένως στόχος μάλλον είναι να μείνει εντός πρώτης εξάδας για να συμμετάσχει και στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, αν “στραβώσει” κάτι και δεν πάρει το κύπελλο.

Βέβαια το κλίμα στην ομάδα είναι τραγικό, αφού μετά τον καυγά μέλους του προπονητικού τιμ με τον Πέδρο, προέκυψε και ένας μεταξύ των παικτών! Τζέρσον και Βαρέλα “πιάστηκαν” στα χέρια, ο πρώτος χτύπησε και τραυμάτισε τον δεύτερο, καθιστώντας τον αμφίβολο για το σημερινό παιχνίδι!

Φλαμένγκο Στατιστικά

*Δύο σερί G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*14/26 under 2,5 εντός έδρας το 2023

ΓΚΡΕΜΙΟ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρέμιο κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Φλουμινένσε, με ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Κάνο στο 19’, αλλά ισοφάρισε με τον Μπιτέλο στο 25’, προηγήθηκε με τον Φερέιρα στο 45’, αντέχοντας στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ακυρώθηκε και ένα τέρμα της αντιπάλου της ως οφσάιντ.

Η Γκρέμιο κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, κερδίζοντας 2-1 εντός έδρας την Φλουμινένσε, έπειτα από δύο ήττες και μία ισοπαλία. Βέβαια μακριά από την έδρα της δεν κερδίζει εδώ και τρεις αγώνες, αν και έχασε μόνο τον πιο πρόσφατο, έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες.

Με την τελευταία νίκη ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Βραζιλίας, στο +1 από την σημερινή της αντίπαλο, αλλά όσον αφορά στο κύπελλο, μετά την ήττα του πρώτου αγώνα, πολύ δύσκολα θα μπορέσει να περάσει στον τελικό.