*Ημιτελική φάση για το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων του 2022, που διεξάγεται στο Μαρόκο. Η αναμέτρηση είναι μονή και σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στον τελικό θα αντιμετωπίσει το νικητή του Αλ Αχλί – Ρεάλ Μαδρίτης.

*Οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν και στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων 2019, με τη Φλαμένγκο να επικρατεί με 3-1.

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μποαβίστα, για το Καριόκα. Το τέρμα του Πέδρο στο 68ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία της, η Φλαμένγκο συμμετέχει στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων. Η μοναδική φορά που είχε πάρει μέρος στο παρελθόν ήταν το 2019, όταν και ξεκίνησε την πορεία της και πάλι από τα ημιτελικά, όπου και απέκλεισε την Αλ Χιλάλ με 3-1. Προκρίθηκε έτσι στον τελικό, όπου και ηττήθηκε στην παράταση με 1-0 από τη Λίβερπουλ.

Εξασφάλισε το εισιτήριο για τα γήπεδα του Μαρόκου, χάρη στην κατάκτηση του Κόπα Λιμπερταδόρες 2022. Στον τελικό, είχε τεθεί αντιμέτωπη με την Ατλέτικο Παραναένσε, στο μεταξύ τους βραζιλιάνικο εμφύλιο, της οποίας και επικράτησε με 1-0, κατακτώντας έτσι το τρόπαιο.

Βρίσκεται σε πλήρη αγωνιστικό ρυθμό, καθώς συμμετέχει στο πολιτειακό πρωτάθλημα Καριόκα, όπου σε έξι παιχνίδια εκεί έχει συγκεντρώσει 14 βαθμούς και είναι πρώτη στον όμιλο της. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της εκεί, επικράτησε με 1-0 της Μποαβίστα.

Από τα μέσα του περασμένου Δεκέμβρη, στην άκρη του πάγκου της βρίσκεται ο Πορτογάλος Βίτορ Περέιρα, αντικαθιστώντας τον Ντοριβάλ Τζούνιορ, του οποίου το συμβόλαιο δεν ανανεώθηκε. Στα μεταγραφικά απέκτησε τους Ζέρσον (μέσος από Μαρσέιγ), Αΐρτον Λούκας (αριστερό μπακ από Σπαρτάκ Μόσχας) και Γκιγιέρμο Βαρέλα (δεξί μπακ από Ντιναμό Μόσχας). Παραχώρησε τον Ζοάο Λούκας στη Γουλβς και τους Ροντινέι και Ραμόν στον Ολυμπιακό.

Φλαμένγκο Στατιστικά

*No Goal τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΛ ΧΙΛΑΛ (Σαουδική Αραβία)

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με τη Γουιντάντ Καζαμπλάνκα, για το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων. Βρέθηκε πίσω στο 52ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Μοχάμεντ Κάνο. Προκρίθηκε εν τέλει στη διαδικασία των πέναλτι (3-5).

Μετά κόπων και βασάνων, η Αλ Χιλάλ κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Ραμόν Ντίαζ αντιμετώπισε την οικοδέσποινα Γουιντάντ Καζαμπλάνκα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1.

Έχοντας περισσότερο παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Μαροκινοί προσπάθησαν να υπερασπιστούν το προβάδισμα τους και έδωσαν χώρους στην Αλ Χιλάλ, η οποία τους εκμεταλλεύτηκε, δημιούργησε ευκαιρίες και στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι, με το οποίο έφερε το ματς στα ίσα.

Οδηγήθηκαν έτσι στην παράταση, όπου καμία από τις δυο δεν απείλησε ιδιαίτερα, οπότε και έλυσαν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί όπου η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη και με σκορ 3-5, πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Θέλει τώρα να κάνει την έκπληξη και να προκριθεί για πρώτη της φορά στον τελικό, κάτι που δεν κατάφερε στις δυο προηγούμενες συμμετοχές της. Εξαιρετικά δύσκολη όμως η αποστολή της, κόντρα στους πολύ πιο ποιοτικούς Βραζιλιάνους.