* 18η αγωνιστική

* Στον 1ο γύρο (21/04): Πανεβέζις – Τρανσινβέστ 1-1

ΤΡΑΝΣΙΝΒΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Μπάνγκα. Στο 25’ ο Ενρίκε έχασε πέναλτι για την Τρανσινβέστ και ο Παουλάουσκας (26’, 61’).

Με μία ακόμη ήττα επέστρεψε από τη διακοπή του πρωταθλήματος η ουραγός, 4η στα 5 τελευταία ματς πρωταθλήματος η σαββατιάτικη, με την οποία διατηρήθηκε στο -6 από θέσεις παραμονής.

Η Τρανσινβέστ είχε την κατοχή στο ματς (69%), αλλά το χαμένο της πέναλτι αποδείχθηκε καθοριστικό. Δευτερόλεπτα αργότερα την πλήγωσαν οι γηπεδούχοι με δύσκολο τελείωμα για το 1-0.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους γλίτωσε το δεύτερο γκολ με αρωγό το δοκάρι, αλλά σε νέα (ατομική) μετάβαση της Μπάνγκα έγινε το 2-0 που ουσιαστικά τέλειωσε το ματς. Δεν υπήρξε αντίδραση από την Τρανσινβέστ, δεν απείλησε στο δεύτερο ημίχρονο.

ΤΡΑΝΣΙΝΒΕΣΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός για το πρωτάθλημα

ΠΑΝΕΒΕΖΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Ζαλγκίρις. Ο Γκολουμπίτσκας (19’) άνοιξε το σκορ, ο Μποπέσκου (90+2’) έκανε το 2-0 και ο Μπόσαντσιτς (90+5’) μείωσε για την Πανεβέζις.

Δύσκολη εκ προοιμίου η κυριακάτικη αποστολή για την Πανεβέζις, δεν άντεξε στην έδρα της πρωτοπόρου κι επέστρεψε στις ήττες μετά τη διακοπή, για να διατηρηθεί στην προτελευταία θέση της λίγκας.

Η Ζαλγκίρις έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες στο πρώτο 10λεπτο, θέμα χρόνου έμοιαζε το προβάδισμά της, τελικά το πήρε με γρήγορη πλαγιοκόπηση. Παρέμεινε αφεντικό του αγώνα μέχρι την ανάπαυλα, δίχως την ίδια συχνότητα ευκαιριών. Στο 53’ απείλησε για πρώτη φορά η Πανεβέζις, άγγιξε την ισοφάριση στο 84’, δευτερόλεπτα αφού γλίτωσε σε τετ α τετ αντεπίθεσης και σε ανάλογη συνθήκη έγινε το 2-0. Πολύ αργά ήρθε η μείωση της Πανεβέζις, δικαίως δεν πήρε κάτι στο Βίλνιους.