ΓΙΕΛΓΚΑΒΑ

Με ανεβασμένη ψυχολογία στο σημερινό εντός έδρας παιχνίδι με την Καραμπά η Γιελγκάβα, μετά και την κατάκτηση του κυπέλλου, επικρατώντας με 0-1 της Σπάρτακς. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης αυτής σημείωσε ο Σίλιχ στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο, στο πρωτάθλημα δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά, μετρώντας μια νίκη και πέντε ήττες στα τελευταία της παιχνίδια. Στο τελευταίο της παιχνίδι πρωτάθλήματος, φιλοξενήθηκε από την Ρίγας Σκόλα, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 0-1, δεχόμενη γκολ στο έβδομο μόλις λεπτό της αναμέτρησης. Μετά και από αυτή την ήττα της, εξακολουθεί να βρίσκεται στην 7η και προτελευταία θέση της κατηγορίας, μετρώντας εφτά βαθμούς σε οκτώ παιχνίδια. Δυο νίκες και μια ήττα ο εντός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-1 επί της Σπάρτακς για το Κύπελλο.

Στατιστικό: N/G τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΚΑΡΑΜΠΑ

Από την πλευρά της, η Καραμπά εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη εδώ και τρία παιχνίδια, όπου και μετράει δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ομάδα του Κίριλς Κουρμπάτοβς φιλοξένησε την Βέντσπιλς, με την οποία και αναδείχθκηκε ισόπαλη 1-1. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το τρίτο μόλις λεπτό της αναμέτρησης, εν τέλει κατάφερε να ισοφαρίσουν με το τέρμα του Σαβαλνίεκς στο 33′ και να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας. Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους εξι σε οκτώ παιχνίδια, ούσα και στην έκτη θέση, ένα βαθμό πάνω από τη σημερινή της αντίπαλο. Έχει αναδειχθεί ισόπαλη και στα τέσσερα παιχνίδια που έχει δώσει μέσα στην έδρα της για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βέντσπιλς για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα εφτά από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.