*28η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Σπάρτα Ρότερνταμ – Φίτεσε 1-0

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Αήττητο έξι αγώνων τρέχει η Σπάρτα Ρότερνταμ απέναντι στην Φίτεσε, για το πρωτάθλημα (0-1-5).

Δείτε τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος

ΦΙΤΕΣΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εύκολα από την Άλκμααρ με 2-0 εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε πίσω στο σκορ στις αρχές της επανάληψης (53′), ενώ όλα τελείωσαν δέκα λεπτά μετά με το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων (64′).

Είχε δύσκολη αποστολή στην έδρα της Άλκμααρ και η αλήθεια είναι πως δεν περίμενε αυτό το ματς για να μαζέψει βαθμούς. Ηττήθηκε χωρίς να προβάλλει πολλές αντιστάσεις και δίκαια, αφού δεν είχε καθαρές ευκαιρίες από μεριάς της και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Χωρίς νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια (0-1-3), αμετάβλητη παραμένει η κατάσταση στην ουρά της βαθμολογίας, αφού βρίσκεται στο -5 από τα μπαράζ και στο -6 από την απευθείας παραμονή. Το κακό για την Φίτεσε είναι πως μένουν επτά παιχνίδια, εκ των οποίων σχεδόν όλα είναι με ομάδες της πρώτης δεκάδας του πρωταθλήματος. Έτσι, το φάσμα του υποβιβασμού είναι πιο ορατό από ποτέ για την ομάδα του Άρνεμ.

«Έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που το να κάνουμε απλά καλές εμφανίσεις δεν είναι αρκετό. Μας ενδιαφέρουν μόνο τα αποτελέσματα. Η επόμενη δυάδα αγώνων είναι στην έδρα μας, οφείλουμε να κερδίσουμε και τα δύο παιχνίδια αν θέλουμε να εκτοξεύσουμε τις ελπίδες παραμονής μας», τόνισε ο τεχνικός Στούρινγκ.

Αποθεραπεύτηκε και επιστρέφει ο βασικός αμυντικός χαφ Μουλενστάιν, λείπουν σταθερά με τραυματισμούς ο χαφ Πρέπερ, ο επιθετικός Φοφανά και ο εξτρέμ Τζόναθανς. Ξανά εκτός ο φορ Μέερντινκ.

Φίτεσε Στατιστικά

*7/9 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ

Προηγούμενο ματς: Συνέτριψε με 4-0 την Φορτούνα Σιτάρντ εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ στο 29′, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταιγιστική, αφού κατάφερε να σκοράρει άλλες τρεις φορές (58′, 88′, 90+2′).

Η διακοπή φάνηκε πως έκανε καλό στην Σπάρτα Ρότερνταμ, μιας και συνέτριψε με 4-0 την Φορτούνα σε ένα παιχνίδι με μεγάλη βαθμολογική σημασία στην συμμετοχή των δύο ομάδων στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας. Έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και ειδικά στο δεύτερο μέρος είχε τον απόλυτο έλεγχο. Πιέστηκε ελαφρώς στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά το δεύτερο γκολ που σημείωσε έκρινε ουσιαστικά τα πάντα αναφορικά με τον νικητή.

Παραμένει στην 9η θέση αλλά υπερισχύει στην ισοβαθμία απέναντι στην Φορτούνα. Το καλό για την ομάδα του Ραϊσντάικ είναι το γεγονός πως ακολουθεί εύκολο πρόγραμμα και έχει την ευκαιρία να εδραιωθεί στις θέσεις των πλέι οφ, το επόμενο διάστημα.

«Προερχόμαστε από μια εξαιρετική εμφάνιση, μπορεί και την καλύτερή μας στην σεζόν. Θέλω να δω κάτι ανάλογο και στο ματς με την Φίτεσε, στο οποίο δεν θα πρέπει να μας ξεγελάσει η βαθμολογική θέση του αντιπάλου. Απεναντίας, εκτιμώ πως αυτό είναι που πρέπει να υπολογίσουμε», τόνισε ο Ολλανδός προπονητής.

Τραυματίας παραμένει ο Κιτολάνο, ενώ επιστρέφει ο ηγετικός στόπερ Φριντς. Νοκ άουτ τέθηκε ο πλάγιος μπακ Βάρμενταμ, που λογικά επιστρέφει από το επόμενο.