*Δεύτερο ματς για τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο ματς, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τη Βασιλεία.

Στο πρώτο παιχνίδι (Βιτορούλ – Φίτεσε 2-2): Οι δύο ομάδες είχαν σχεδόν από ένα ημίχρονο. Οι Ρουμάνοι προηγήθηκαν λίγο πριν βγει το πρώτο μέρος με τον Ντράγκους και διπλασίασαν τα τέρματα τους, με τον ίδιο παίκτη, λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης. Από εκεί και πέρα η Φίτεσε ανέβηκε, μείωσε με τον Μάταβζ στο 54΄ και πήρε την ισοπαλία με τον Λίνσεν στο 72΄. Η Βιτορούλ τελείωσε τον αγώνα και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αρτεάν στο 79΄.

ΦΙΤΕΣΕ (Ολλανδία, 176)

Μπήκε μουδιασμένα στο πρώτο επίσημο για αυτήν παιχνίδι στη Ρουμανία, αλλά σταδιακά ανέβαζε την απόδοση της και όντας κυρίαρχη στο δεύτερο ημίχρονο, έφυγε με την ισοπαλία από την Κοστάντζα. Δεδομένα χρειάζεται ακόμη χρόνο για να είναι απόλυτα έτοιμη, ωστόσο μετά το 2-2 του πρώτου αγώνα, απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Το νέο πρωτάθλημα στην Ολλανδία ξεκινά στις 12 Αυγούστου με την Φίτεσε να αντιμετωπίζει εντός έδρας την Γκρόνινγκεν, ενώ πέρυσι συμμετείχε απευθείας στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, αντιμετωπίζοντας τις Νις, Λάτσιο και Ζούλτε Βάρεγκεμ και αποκλείστηκε από την πρώτη φάση. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Λεονίντ Σλούτσκι πέρα από τους μακροχρόνιους, έχει αμφίβολο τον καλό φορ Μάταβζ που σκόραρε μάλιστα στη Ρουμανία.

Στατιστικό: Μετρά 6/6 over στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στην Βιτορούλ στο πλαίσιο του 2ου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.

Το Φίτεσε – Βιτορούλ παίζει στην Betshop

ΒΙΤΟΡΟΥΛ (Ρουμανία, 219)

Μπήκε πολύ δυνατά κόντρα στους Ολλανδούς, προηγήθηκε με 2-0 αλλά στη συνέχεια οπισθοχώρησε και το πλήρωσε, αφού δέχθηκε την ισοφάριση και μάλιστα θα μπορούσε και να χάσει στο φινάλε. Η αποβολή του Αρτεάν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, την ανάγκασε να δεχθεί πίεση από την αντίπαλο της, αλλά τελικά κράτησε το 2-2 μέχρι το φινάλε.

Πέρυσι η ρουμανική ομάδα αποκλείστηκε από τον ΑΠΟΕΛ στο Τσάμπιονς Λιγκ, συνέχισε στο Γιουρόπα Λιγκ αλλά κι εκεί αποκλείστηκε από την Σάλτσμπουργκ στην φάση των πλέι οφ και δεν κατάφερε να μπει στους ομίλους. Στο πρωτάθλημα απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην έδρα της Κονκόρντια Τσιάνα. Παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές σε αυτό το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 32΄ από τον Μαρκ. Τελικά λίγο πριν από το φινάλε χάρη σε τέρμα του Χούρι, απέφυγε την ήττα. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τιμωρημένος είναι ο μέσος Αρτεάν.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 under στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, φιλικά κι επίσημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Κονκόρντια Τσιάνα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του ρουμανικού πρωταθλήματος.