* 11η αγωνιστική

ΦΙΟΛΝΙΡ

Η Φίολνιρ βρίσκεται λίγο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα, προερχόμενη από τρεις σερί ήττες κόντρα στις Βαλούρ (2-0 εντός έδρας), Στιαρνάν (6-1 εκτός έδρας) και Γκρίνταβικ (1-0 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία στις 14 Ιουνίου το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ ο Χέουσον.

Στις πέντε συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, το συγκρότημα του Σνόρασον αγνοεί τη νίκη, σημειώνοντας δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Στις τρεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε GG. Στις 5 Φεβρουαρίου η Φίολνιρ επικράτησε εντός έδρας με 3-2 της Φίλκιρ για το Κύπελλο Ισλανδίας. Η αμέσως προηγούμενη νίκη της επί αυτής στο «Extra völlurinn» χρονολογείται δέκα χρόνια πριν, στις 11 Ιουνίου του 2018 (1-0).

Προηγούμενο ματς: Η Φίολνιρ γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Γκρίνταβικ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Φίολνιρ γνώρισε την ήττα στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)

Το Φίολνιρ – Φίλκιρ παίζει στην Interwetten

ΦΙΛΚΙΡ

Μόλις δύο βαθμούς πάνω από την αποψινή αντίπαλό της βρίσκεται η Φίλκιρ στην κατάταξη του πρωταθλήματος. Αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Κέφλαβικ (2-0 εντός έδρας), το συγκρότημα του Σίγκουρντσον γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μπρέινταμπλικ στις 13 Ιουνίου. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Γέομαν (65’), προτού ο Γουίλουμσον διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα εννέα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’.

Στις έξι συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Φίλκιρ για την ίδια διοργάνωση αγνοεί τη νίκη, σημειώνοντας δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Στις τρεις σημειώθηκε GG, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της επί της Φίολνιρ χρονολογείται στις 9 Μαρτίου του 2012 (3-2).

Προηγούμενο ματς: Η Φίλκιρ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μπρέινταμπλικ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Φίλκιρ για το πρωτάθλημα.