ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου πανηγύρισε μεσοβδόμαδα η Φιλαδέλφεια, που επικράτησε με 1-0 του Ορλάντο, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τους “4” της διοργάνωσης. Σε ένα παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό από τις δυο ομάδες, το γκολ του Μπεντόγια μόλις στο 4′ ήταν αρκετό για να κρίνει την πρόκριση. Αποτέλεσμα ψυχολογίας για το συγκρότημα του Κέρτις, που στρέφει την προσοχή του στο πρωτάθλημα, όπου την προηγούμενη αγωνιστική πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 4-3 επί του Σικάγο, επιστρέφοντας στις επιτυχίες έπειτα από δυο σερί ήττες. Βρίσκεται έτσι στο -3 από την πρώτη εξάδα στην περιφέρεια της Ανατολής, με τη Φιλαδέλφεια να παραμένει ζωντανή στους στόχους της. Δυνατό τεστ το σημερινό κόντρα στους ανεβασμένους Γκάλαξι, με τη Φιλαδέλφεια να θέλει να αξιοποιήσει ιδανικά την έδρα της. Δεν αναφέρθηκαν προβλήματα τραυματισμών και θα παραταχθεί πλήρης.

Προηγούμενο ματς: Με 1-0 επικράτησε του Ορλάντο η Φιλαδέλφεια στο Κύπελλο.

Στατιστικό: n/g τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Το Φιλαδέλφεια – Λος Άντζελες Γκάλαξι παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΓΚΑΛΑΞΙ

Σε ένα παιχνίδι… θρίλερ, οι Λ.Α Γκάλαξι κατάφεραν με επική ανατροπή να επικρατήσουν εκτός έδρας με 3-2 τη Νιου Ίνγκλαντ. Οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν μάλιστα από το 23′ με παίκτη λιγότερο, κατάφεραν όμως στο 28′ να πάρουν το προβάδισμα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ποντιους ισοφάρισε σε 1-1, στο 45′ όμως οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ασφυκτικά και η λύτρωση ήρθε στις καθυστερήσεις, με τους Ρόμνεϊ και Ποντιους να ολοκληρώνουν την ανατροπή.

Δεύτερη σερί νίκη για το συγκρότημα του Σμιντ, που έχει συμπληρώσει έξι παιχνίδια αήττητο στο πρωτάθλημα, μετρώντας μια ήττα στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές. Οι Γκάλαξι δείχνουν να βρίσκουν και πάλι τον καλό τους εαυτό, σκαρφαλώνοντας στην 6η θέση στην περιφέρεια της Δύσης. Παραμένει εκτός ο βασικός μπακ Κόουλ, τη στιγμή που δεν αναφέρθηκαν άλλα προβλήματα για τον τεχνικό Σμιντ.

Προηγούμενο ματς: Με 2-3 επικράτησαν της Νιου Ίνγκλαντ οι Λ.Α Γκάλαξι την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: over 3.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους (δες το στην Goalbet).