*31η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κοριτίμπα – Φιγκεϊρένσε 1-1

ΦΙΓΚΕΪΡΕΝΣΕ

Η Φιγκεϊρένσε ηττήθηκε 1-0 εκτός έδρας από την Σαμπάιο Κορέα, δεχόμενη ένα γκολ από απευθείας φάουλ στο 28ο λεπτό και παρότι προσπάθησε και πίεσε για την ισοφάριση στη συνέχεια, δεν τα κατάφερε. Αυτή ήταν η τρίτη της ήττα στα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος που δεν κερδίζει, ενώ δεν έχει νίκη και στα έξι πιο πρόσφατα που έπαιξε εντός, με τέσσερις ισοπαλίες. Γι’ αυτό και βρίσκεται πλέον στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αν και πριν τη διεξαγωγή των χθεσινών αγώνων απείχε τους ίδιους ακριβώς βαθμούς (οκτώ) από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου και από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο σχετικά πρόσφατα νέος της τεχνικός, Ροτζέριο Μικάλε, είχε περίπου 10 μέρες μετά τον τελευταίο αγώνα για να γνωρίσει και να προετοιμάσει καλύτερα την ομάδα. Αλλωστε ακόμη ψάχνει την πρώτη νίκη στον πάγκο της, χωρίς να τα έχει καταφέρει στις τέσσερις προηγούμενες προσπάθειες! Και όπως τόνισε παραμένει ισχυρό το κίνητρο του για να βοηθήσει την ομάδα, απλά θέλει να ανεβάσει και το ηθικό των παικτών του.

Εκτός των τραυματιών δεξιού μπακ Ματέους Ριμπέιρο και του γκολκίπερ Αλισον που λείπουν εδώ και καιρό, χτύπησαν και οι Ρενάν Μότα (ΜΕ), Περέιρα (ΜΕ) που έχασαν τους τελευταίους αγώνες και θα απουσιάσουν επίσης. Επιστρέφουν από τιμωρία οι Νογκουέιρα (ΑΜ), Ματέους Σάλες (ΜΕ), Ζόρζε Ενρίκε (ΕΠ) και Ελτον (ΕΠ), αυτή τη φορά τιμωρημένος είναι ο Γκουστάβο Φεραρέις (ΜΕ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Φιγκεϊρένσε έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Σαμπάιο Κορέα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 10/15 G/G εντός έδρας στο πρωτάθλημα.

Το Φιγκεϊρένσε – Κοριτίμπα παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Βραζιλίας (Κλικ Εδώ)

ΚΟΡΙΤΙΜΠΑ

Και πάλι χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση της, η Κοριτίμπα κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Ζουβεντούδε, χάρη σε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο γκολκίπερ της! Νωρίτερα είχε δεχθεί την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό και παρόλο που είχε προηγηθεί στο 47ο λεπτό και έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 72’. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη της, τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που δεν χάνει, ανεβαίνοντας λίγο στο βαθμολογικό πίνακα, αν και ακόμη είναι στο – 5 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου.

Ο τεχνικός της, Αρτζιελ Φουκς, προσανατολίζεται στο να χρησιμοποιήσει για τρίτο σερί παιχνίδι την ίδια ενδεκάδα. Και όπως είπε όταν βοηθούν τα αποτελέσματα αυτό είναι θετικό για την ομοιογένεια της ομάδας. Από εκεί και πέρα ξεκαθάρισε πως έχουν υιοθετήσει μία συγκεκριμένη στρατηγική, με την οποία θα παίζουν είτε αγωνίζονται εντός, είτε εκτός έδρας, με κύριο ενδιαφέρον το αποτέλεσμα και όχι την εμφάνιση.

Εδώ και λίγο καιρό απουσιάζει λόγω τραυματισμού ο πλάγιος μπακ Κάρλος Σέζαρ, ενώ κάποιες ενοχλήσεις νιώθει και ο Εσκομπάρ (ΜΕ) που ενδεχομένως να λείψει, ενώ και καλά να είναι, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω δύσκολα θα αλλάξει ενδεκάδα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Κοριτίμπα κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Ζουβεντούδε για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 10/15 G/G εκτός έδρας στο πρωτάθλημα.