*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ατλέτικο Γκοϊανιένσε – Φιγκεϊρένσε 3-4

*Τα 10 από τα 11 μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας, έχουν λήξει G/G, με το μοναδικό που δεν σκόραρε η Ατλέτικο να έχει γίνει στην έδρα της Φιγκεϊρένσε.

ΦΙΓΚΕΪΡΕΝΣΕ

Η Φιγκεϊρένσε έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Λοντρίνα, δεχόμενη το πρώτο τέρμα στο έκτο λεπτό και το δεύτερο στο 88’, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει και να ισοφαρίσει ενδιάμεσα. Αυτό ήταν το έκτο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει, με ίδιο αριθμό ισοπαλιών και ηττών, ενώ δεν έχει κερδίσει και κάποιο από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στην έδρα της. Ετσι έχει μείνει στο -6 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου.

Πάντως ο τεχνικός της, Ροτζέριο Μικάλε, που ακόμη ψάχνει την πρώτη νίκη στον πάγκο της, ήταν ευχαριστημένος που είχε 10 μέρες να δουλέψει στις προπονήσεις χωρίς κάποιο επίσημο παιχνίδι, αν και έδωσε κάποιες αναμετρήσεις για ένα περιφερειακό κύπελλο. Ζήτησε και πάλι την εμπιστοσύνη των οπαδών τους, λέγοντας πως μπορούν να διεκδικήσουν την άνοδο, αφού το πρωτάθλημα είναι κλειστό και αμφίρροπο, και με μία νίκη μπορούν να φτάσουν σε απόσταση βολής από την πρώτη τετράδα.

Εκτός των τραυματιών δεξιού μπακ Ματέους Ριμπέιρο και του γκολκίπερ Αλισον που λείπουν εδώ και καιρό, αλλά και του Ζε Αντόνιο (ΜΕ) που έχασε το τελευταίο παιχνίδι, χτύπησαν και οι Ρενάν Μότα (ΜΕ), Περέιρα (ΜΕ) που θα απουσιάσουν επίσης.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Φιγκεϊρένσε έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Λοντρίνα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Τα έξι από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια της εντός έδρας είχαν 2-3 γκολ.

Το Φιγκεϊρένσε – Ατλέτικο Γκοϊανιένσε παίζει στην Interwetten

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΓΚΟΪΑΝΙΕΝΣΕ

Η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε ηττήθηκε 0-1 εντός έδρας από την Ζουβεντούδε, με ένα γκολ που ήρθε από πέναλτι στο 45ο λεπτό, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο με το ξεκίνημα του υπήρξε μία διακοπή 53 λεπτών, λόγω διακοπής του ρεύματος, κάτι που οδήγησε και πολύ κόσμο να αποχωρήσει. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα της και έμεινε λίγο πίσω από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου, στο -2 έχοντας τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.

Ο προπονητής της, Κλαούντιο Τεντσάτι, δεν θέλησε να χρησιμοποιήσει ως δικαιολογία τη διακοπή του αγώνα για μεγάλο χρονικό διάστημα ενώ έπρεπε να αντιδράσει η ομάδα του και να ισοφαρίσει. Και παρόλο που παραδέχθηκε ότι κάτι τέτοιο είναι ενοχλητικό, είχαν τον χρόνο για να αντιδράσουν, απλά βρέθηκαν σε κακή μέρα και δεν το κατάφεραν. Τους έλειψε η ηρεμία για να το πετύχουν, δεδομένου πως και για πρώτη φορά στο σκορ έμειναν πίσω σε ένα παιχνίδι τους εντός έδρας.

Δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα απουσιών, αλλά ο Τεντσάτι ζήτησε προσοχή από τους πέντε παίκτες του που είναι στο όριο των κιτρίνων καρτών, για να μην δεχθούν κάποια που θα τους στερήσει τη συμμετοχή στο επόμενο παιχνίδι που είναι και μεγάλο ντέρμπι με τη Βίλα Νόβα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε έχασε με 0-1 εντός έδρας από τη Ζουβεντούδε για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 5/6 G/G στα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.