* 18η αγωνιστική

* No Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους ντέρμπι.

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (3-4) επί της Καϊσέρισπορ. Τέσσερις φορές προηγήθηκε η Φενέρμπαχτσε με τον Ουντέρ (8’) να ανοίγει το σκορ και τον Μπατσουαγί να κάνει χατ-τρικ (40’, 50’, 79’). Η Καϊσέρισπορ ισοφάρισε τρεις φορές με Κεμέν (45+4’), Τιάμ (56’), Καρντόσο (73’).

Διά πυρός και σιδήρου πέρασε την Τετάρτη από την Καισάρεια, έσπασε το εντός έδρας αήττητο της ευχάριστης έκπληξης στη λίγκα και διατηρήθηκε ισόβαθμη στην κορυφή πριν την μάχη των μαχών!

Δε φάνηκε η απουσία του Τζέκο, κάθε άλλο. Ο Μπατσουαγί ήταν ορεξάτος, εκμεταλλεύτηκε τις στιγμές που του παρουσιάστηκαν. Ολοκλήρωσε το χατ-τρικ με ψύχραιμο πέναλτι, όταν οι γηπεδούχοι είχαν βάλει δύσκολα στην ομάδα του Καρτάλ επιστρέφοντας από 1-3 σε 3-3.

Δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της η Φενέρ (49% κατοχή), ούτε να προστατέψει επαρκώς την περιοχή της, έκανε λάθη στο repress των γηπεδούχων, έτσι ήρθε η ισοφάριση. Είχε όμως πάθος στο παιχνίδι της, το οποίο ξέφυγε στις καθυστερήσεις, όταν βλακωδώς αποβλήθηκαν για διαμαρτυρίες στον διαιτητή οι έμπειροι μέσοι Φρεντ και Γιαντάς …για ένα φάουλ εκτός περιοχής.

Αισιόδοξος για το ντέρμπι δήλωσε ο κόουτς Καρτάλ, έκανε κάλεσμα υποστήριξης από τους φιλάθλους.

Ευχάριστα τα νέα από το ιατρικό δελτίο, αφού ο Τζέκο επέστρεψε στις προπονήσεις και θα είναι διαθέσιμος μετά την απουσία του στην Καισάρεια. Επιστρέφει και ο Ακαϊντίν (στόπερ) που εξέτισε τιμωρία.

Αντιθέτως, τιμωρημένοι είναι οι Φρεντ και Γιαντάς που αποβλήθηκαν στο προηγούμενο και τραυματίες οι Μπεκάο (στόπερ), Πέρες (στόπερ), Ζάιτς (μέσος), Λίνκολν (αρ. μπακ/χαφ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 10/12 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Καραγκιουμρούκ. Ο Ακτούρκογλου πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 40ο λεπτό.

Ανησυχητική η εμφάνιση της πρωταθλήτριας στο τελευταίο τεστ πριν τη μάχη κορυφής, ενδεχομένως αποτελεί άλλοθι ότι όλοι είχαν το μυαλό τους στην σημερινή επίσκεψη στο Καδίκιοϊ.

Φτωχή η δημιουργία της για 40 λεπτά, περισσότερο κινδύνευσε παρά απείλησε μέχρι να βρει το καθοριστικό γκολ, το οποίο προέκυψε από γκάφα του 19χρονου κίπερ των αντιπάλων σε μακρινό σουτ. Δεν κατάφερε να ελέγξει το τέμπο ούτε με προβάδισμα η “τσιμ-μπομ” απειλήθηκε ξανά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και είχε διαιτητική εύνοια όταν δεν καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της Καραγκιουμρούκ. Εν συνεχεία, βρήκε χώρους για transition, δεν “σκότωσε” όμως το ματς στις ευκαιρίες της και στις καθυστερήσεις γλίτωσε την ισοφάριση γιατί επιτιθέμενος των φιλοξενούμενων άγγιξε την μπάλα που ήταν ήδη σε τροχιά για το 1-1 από θέση offside!

“Η σκέψη μας είναι μόνο η νίκη. Το κάναμε πέρυσι, μπορούμε να το ξανακάνουμε. Δεν εξετάζουμε κανένα άλλο αποτέλεσμα. Για εμάς, εντός ή εκτός έδρας δεν έχει πια σημασία.” δήλωσε ο κόουτς Μπουρούκ.

Στα αγωνιστικά νέα, εξέτισε τιμωρία καρτών ο αρχηγός Μουσλέρα (κίπερ) κι επιστρέφει κάτω από τα δοκάρια. Ερωτηματικό η επιστροφή του Σάντσες (στόπερ) που έχασε προπονήσεις μέσα στην εβδομάδα. Σίγουρη η απουσία του Ολιβέιρα (μέσος), ο οποίος έκανε χειρουργείο στο θωρακικό μυ.

Ερωτηματικό η θέση του αριστερού μπακ, αφού ο Μπουρούκ δεν έχει μείνει ικανοποιημένος από τον Ανχελίνιο. Στην Καισάρεια δοκίμασε τον εξτρέμ Γιλμάζ στη θέση και το επανέλαβε στις τελευταίες προπονήσεις, άρα πιθανότατα θα διατηρηθεί εκεί.