9η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Αήττητη η Φενέρμπαχτσε στα 13 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (9-4-0)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της ΑΕΚ Λάρνακας. Ο Μπατσουαγί άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, με αυτογκόλ διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα στο 79’.

Αφεντικό στον αγώνα της Πέμπτης η Φενέρμπαχτσε, ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό απέναντι στους Κύπριους, πήρε μία εύκολη, πειστική νίκη και έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα για τα νοκ άουτ του Europa League.

Χτύπησε στο transition για το 1-0, από στατική φάση ήρθε το δεύτερο γκολ της, θα μπορούσε να έχει πετύχει πολλά περισσότερα, αν δεν ήταν σε εξαιρετική βραδιά ο κίπερ της ΑΕΚ. Έμπαινε για πλάκα στην αντίπαλη περιοχή στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ δεν κινδύνεψε καθόλου τακτικά, η μοναδική φάση των Κυπρίων ήταν στην κόντρα από λάθος σε δικό της κόρνερ.

Δεν ήταν όμως πειστική στο ντέρμπι της προηγούμενης Κυριακής με την Μπεσίκτας, ήταν ασύνδετη η ανάπτυξή της, δεν έβγαλε καθαρή ευκαιρία στο ματς και στο τέλος είχε την τύχη με το μέρος της στις μεγάλες φάσεις των “αετών”.

Συνεχίζει τις αλλαγές προσώπων και συστημάτων ο κόουτς Ζεσούς, στο ντέρμπι έπαιξε με 3-4-1-2, στην Ευρώπη το γύρισε σε 4-4-2.

Ειδικό πρόγραμμα έκαναν στις τελευταίες προπονήσεις οι τραυματίες των προηγούμενων αγώνων Κινγκ (φορ) και Πέρες (στόπερ), με ενοχλήσεις και οι χαφ Γιαντάς και Αράο. Λογικά θα προφυλαχθούν άπαντες.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΚΑΡΑΓΚΙΟΥΜΡΟΥΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Ιστανμπούλσπορ. Ο Ντιάν άνοιξε το σκορ για την Καραγκιουμρούκ στο 37’, ο Ρόκα ισοφάρισε στο 69’ και ο Τοπαλί γύρισε το ματς στο 74’.

Επηρεασμένη αρνητικά επέστρεψε από τη διακοπή των εθνικών ομάδων η Καραγκιουμρούκ. Μετά την καλύτερη εμφάνιση της στην σεζόν στο 0-0 με την Μπασακσεχίρ, τη Δευτέρα επέστρεψε στις άσχημες εμφανίσεις της εκκίνησης και δικαίως δέχθηκε την ανατροπή από τη νεοφώτιστη συμπολίτισσα.

Πολύ φτωχό το παιχνίδι, δίχως ρυθμό, προηγήθηκε σε μία από τις ελάχιστες καλές στιγμές του πρώτου μέρους. Είχε τους χώρους στην επανάληψη να βρει και δεύτερο γκολ, ήταν επιπόλαιοι οι παίκτες της στις κόντρες που επιχείρησαν. Από στατική φάση ισοφαρίστηκε και πριν προλάβει να συνέλθει δέχθηκε την ανατροπή στην αντεπίθεση.

“Ήταν καλύτεροι σε όλες τις καταστάσεις, εμείς δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι. Αν παίζεις τόσο επιφανειακά δεν μπορείς να πάρεις αποτελέσματα” δήλωσε ο κόουτς Πίρλο, για τον οποίο έχουν αρχίσει τα επικριτικά δημοσιεύματα.

Εξέτισε κι επιστρέφει ο βασικός χαφ Σουκούροφ, διαθέσιμος και ο εξτρέμ Μπορίνι που βγήκε εκτάκτως από την 11αδα του προηγούμενου αγώνα.