*3η αγωνιστική των ομίλων.

*Πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

*Στο 3-2-1 το ρεκόρ της Φενέρμπαχτσε κόντρα σε ομάδες του Βελγίου με επιμέρους σκορ 8-7.

Δεν έχει νίκη κόντρα σε ομάδες της Τουρκίας η Αντβέρπ (0-1-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είχε πίεση για το αποτέλεσμα στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Τράμπζονσπορ, μπήκε δυνατά και πέτυχε τέρμα στο 3’, όμως στο 23’ έμεινε με δέκα παίκτες εξ αιτίας της αποβολής του Κιμ. Από εκεί και πέρα η Τράμπζονσπορ απέκτησε τον έλεγχο, ισοφάρισε στο 25’, έβγαλε αρκετές τελικές προσπάθειες και έφτασε στην ανατροπή με δύο γκολ στο φινάλε από Μπακασέτα και Σαρί. Δίκαιη ήττα για τη Φενέρμπαχτσε, ακόμη μία σε καθοριστικό παιχνίδι μετά το εντός έδρας 0-3 απ’ τον Ολυμπιακό.

Στην επιστροφή της ομάδας στην Κωνσταντινούπολη υπήρχαν αρκετοί οπαδοί στο αεροδρόμιο, που δεν είχαν τις… καλύτερες διαθέσεις. Ωστόσο, ο Περέιρα τους είπε “να είστε σίγουροι ότι θα πάρουμε το πρωτάθλημα και για εσάς” και ηρέμησε το κλίμα. Το βέβαιο είναι ότι υπάρχει έντονη αμφισβήτηση προς τον Πορτογάλο προπονητή, ο οποίος χθες επεσήμανε: “Δεν έχω έρθει στην Τουρκία για να βρίσκω δικαιολογίες. Ήρθα για να πετύχω”. Η ομάδα του έμεινε στους 19 πόντους και είναι στο -2 απ’ την πρωτοπόρο Τράμπζονσπορ.

Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, σήμερα έχει τεράστια ανάγκη τη νίκη, καθώς στην πρεμιέρα έμεινε στο εκτός έδρας 1-1 με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και στην επόμενη αγωνιστική διασύρθηκε εντός έδρας απ’ τον Ολυμπιακό (0-3). Δεν προλαβαίνουν το ματς οι Αζίζ και Γιαντάς, δεν είναι δηλωμένοι στην Ευρώπη οι Κρέσπο, Μπουράκ και Ντουρσούν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 κόντρα στην Τραμπζονσπόρ. Ο Ρόσι το 0-1 στο 3’, ισοφάρισε ο Μπακασέτας στο 25’, ο ίδιος παίκτης στο 87’ με πέναλτι, το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σαρί στις καθυστερήσεις. Με δέκα παίκτες απ’ το 23’ η Φενέρμπαχτσε.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Stoiximan).

*G/G τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΝΤΒΕΡΠ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επέστρεψε από τη διακοπή με ήττα, δεν μπόρεσε να πάρει αποτέλεσμα στο γήπεδο της Ζούλτε Βάρεγκεμ το Σάββατο. Έκανε εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο, είχε τον έλεγχο, σκόραρε στο 19’ και θα μπορούσε να εδραιώσει το προβάδισμα της, η κατοχή μπάλας της έφτασε στο 73%! Άλλαξε τελείως η εικόνα στο δεύτερο μέρος, η Ζούλτε Βάρεγκεμ πήρε τα ηνία και ισοφάρισε σχετικά γρήγορα, πίεσε πολύ και εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη συγκέντρωσης και συνοχής από πλευράς Άντβερπ, έκανε την ανατροπή μέχρι το 66’! Δεν άλλαξε το σκορ μέχρι το φινάλε, η Άντβερπ αδίκησε τον εαυτό της.

Επιστροφή στις ήττες έπειτα από πέντε διαδοχικές νίκες στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, έμεινε στους 20 πόντους και την τέταρτη θέση, είναι στο -2 απ’ τη δεύτερη Κλαμπ Μπριζ, ισόβαθμη με την Έουπεν και στο +1 απ’ τη Μαλίν. Σε ό,τι αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, έκανε πρεμιέρα με εκτός έδρας ήττα 2-1 απ’ τον Ολυμπιακό, σε ματς που είχε ανταγωνιστική παρουσία και θα μπορούσε να πάρει αποτέλεσμα, συνέχισε με την εντός έδρας ήττα 0-1 απ’ την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, σκορ που διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις.

Επιστρέφει ο Ένχελς (Αμυντικός, 2), τραυματίες οι Ναϊνγκολάν, Μπούτα και Μιγιόσι.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στη Ζούλτε Βάρεγκεμ. Ο Μάνουελ στο 19’ το 0-1, ισοφάρισε ο Γκανό στο 59’, το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κουτεσά στο 66’. Πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο, κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο η Άντβερπ, ηττήθηκε δίκαια.