* Στον πρώτο γύρο (29/08): Αλτάι – Φενέρμπαχτσε 0-2

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες η Φενέρ στο ντεμπούτο του Ισμαήλ Καρτάλ στον πάγκο της ομάδας. Άνευρη εμφάνιση και πάλι, ήταν τυχερή που πήρε το βαθμό στην Αττάλεια.

Η μοναδική καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήταν για την Αντάλιασπορ, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι και στην επανάληψη. Κόντρα στη ροή του αγώνα, στην πρώτη της φάση η Φενέρ προηγήθηκε με κεφαλιά του Ντουρσούν από ανύπαρκτο φάουλ. Από στημένη φάση σκόραρε και η Αντάλια, με τον Σινίκ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του νεοαποκτηθέντα Μεχμέντι. Απείλησε και με ανατροπή στο τέλος η ομάδα του Σαχίν.

Είχε προηγηθεί η εντός έδρας ήττα (με ανατροπή) από την Άδανα Ντεμιρσπόρ (1-2) και δύο νίκες με 2-0 επί πολύ χαμηλού επιπέδου ομάδες για Κύπελλο (Αφιονσπόρ) και πρωτάθλημα (Μαλάτιασπορ).

Επέστρεψαν στις προπονήσεις και είναι ξανά διαθέσιμοι οι Σζαλάι, Κρέσπο, Μπερίσα και Οζέρ, εκτός έμειναν οι Νόβακ, Βαλένσια και Μπαγιντίρ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αντάλιασπορ. Ο Ντουρσούν άνοιξε το σκορ για τη Φενέρ στο 72’, ο Σινίκ ισοφάρισε για την Αντάλια στο 81’.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Stoiximan)

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΑΛΤΑΪ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεν έφερε αποτελέσματα η απομάκρυνση του θρυλικού προπονητή Ντενιζλί, η Αλτάι δέχθηκε μία ακόμη ήττα την Κυριακή, την 7η διαδοχική από τις 10 Δεκεμβρίου και μετά, με θύτη αυτή τη φορά την Αλάνιασπορ (0-2)!

Μπήκε με ενθουσιασμό στο παιχνίδι η Αλτάι, απείλησε νωρίς από κόρνερ, είχε δοκάρι λίγο μετά, αλλά στη συνέχεια η Αλάνιασπορ ισορρόπησε, είχε τετ α τετ να προηγηθεί, το έκανε εντέλει στο 26’ με τον Ακμπάμπα σε αντεπίθεση. Και οι δύο ομάδες έχασαν καλές ευκαιρίες πριν την ανάπαυλα. Σε χαμηλότερο τέμπο το δεύτερο μέρος, η Αλάνια έπαιξε έξυπνα, έδωσε χώρο και χτύπησε στο 81’ για να “κλειδώσει” τη νίκη.

Διαμαρτυρίες στις κερκίδες από τους φίλους της ομάδας κατά τη διοίκησης, ζητούν την απομάκρυνση του προέδρου και εξέφρασαν την αντίθεσή τους στην απομάκρυνση του κόουτς Ντενιζλί.

Παραμένει δίχως νίκη στο πρωτάθλημα από τις 24 Σεπτεμβρίου, έκτοτε μετρά ρεκόρ 0-3-11, με αποτέλεσμα να έχει βρεθεί εντός επικίνδυνης ζώνης.

Για να γίνουν ακόμη χειρότερα τα πράγματα στο σύλλογο, επιβλήθηκε απαγόρευση μεταγραφών για χρωστούμενα σε τέσσερις πρώην ποδοσφαιριστές.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Αλάνιασπορ. Ο Ακμπάμπα άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό και ο Αϊντίν διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 81’.