ΛΑΧΤΙ

Την πρώτη της νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές, όπου και μετρούσε μόνο ήττες, κατάφερε να πανηγυρίσει και πάλι η Λάχτι. Έχοντας ηττηθεί κατά σειρά από Μάριεχαμν (3-0), Ελσίνκι (1-2) και Ιλβ (2-0), η ομάδα του Τόνι Κορκεακούνας φιλοξένησε την Βάνταα, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Στο 11ο μόλις λεπτό, ο Καρκάινεν άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τον Τουομίνεν να διπλασιάζει τα τέρματα, με πέναλτι στο 40′. Οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν στην επανάληψη. Με τη νίκη της αυτή, η Λάχτι ”έπιασε” τη Ροβανιέμι στην έβδομη θέση, μετρώντας αμφότερες από δώδεκα βαθμούς. Στα πέντε εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα, μετράει τρεις νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα. Απών από το σημερινό παιχνίδι θα είναι ο τραυματίας Καρκάινεν, ενώ ο Μούγιουνεν πάσχει από ίωση.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Παλοκέρχο Βάνταα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα εφτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ

Την έκτη της ήττα στα εφτά τελευταία της παιχνίδια υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Ίντερ Τούρκου, η ποία έχει πανηγυρίσει και μια νίκη κόντρα στην Ιλβ (1-0). Με τον Γιάμι Βαλένιους να κάθεται για πρώτη φορά στον πάγκο της, η Ίντερ Τούρκου φιλοξένησε την Κέμι Κινγκς, από την οποίας και ηττήθηκε με 0-2, δεχόμενη και τα δυο τέρματα στο τελευταίο μισάωρο του παιχνιδιού. Η νέα της αυτή ήττα την ”έριξε”στην 10η θέση της βαθμολογίας, όπου και μετράει έντεκα βαθμούς μετά από ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος, ισοβαθμώντας για την ώρα με την Βάασα, η οποία έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο. Μια νίκη, μια ισοπαλία και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στα αντίστοιχα παιχνίδια για το πρωτάθλημα. Στο σημερινό παιχνίδι, ο Βαλένιους θα παρατάξει την ομάδα του με πολλές απουσίες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από την Κέμι Κινγκς για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία από τα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.