* No Goal τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στον 1ο γύρο (03/09): Σίβασπορ – Καραγκιουμρούκ 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΚΑΡΑΓΚΙΟΥΜΡΟΥΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Ανκαραγκιουτσού. Στο 31’ ο Πεδρίνιο έχασε πέναλτι για την Ανκαραγκιουτσού, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου άνοιξε το σκορ ο Ντιάν και στο 65’ με πέναλτι ο Μπορίνι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο καλύτερο σημείο της σεζόν της την βρήκε ο φονικός σεισμός την Καραγκιουμρούκ, έτρεχε αήττητο σερί 8 αγώνων (3-5-0) πριν τη διακοπή.

Στο τελευταίο ματς (04/02) στην Άγκυρα μάλιστα κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της για πρώτη φορά μετά από 11 αναμετρήσεις για την Super Lig. Παραχώρησε την πρωτοβουλία στους γηπεδούχους κι αφού γλίτωσε στο χαμένο τους πέναλτι χτύπησε στο transition, με τους Μπορίνι και Ντιάν να συνεχίζουν την εξαιρετική τους σεζόν φτάνοντας τα 13 και 11 γκολ αντίστοιχα. 3η παραγωγικότερη επίθεση του πρωταθλήματος αυτή που έχει φτιάξει ο Πίρλο, πίσω μόνο από τις διεκδικήτριες του τίτλου.

Νέο πρόσωπο στο ρόστερ ο εξτρέμ Λομπζανίτζε που αποχώρησε από την Χατάισπορ, η οποία αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.

Μακροχρόνιες και ασήμαντες οι απουσίες που έχει να διαχειριστεί ο Ιταλός κόουτς, εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Μπιράσκι (αμυντικός).

ΚΑΡΑΓΚΙΟΥΜΡΟΥΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΣΙΒΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μπεσίκτας. Ο Σάιθ στο 23ο λεπτό πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Σε ανοδική τροχιά πριν την πένθιμη διακοπή και η Σίβασπορ, έδειχνε να βρίσκει τα πατήματά της, στην προσπάθεια να ξεμακρύνει από την επικίνδυνη ζώνη. Έκανε εντυπωσιακό πέρασμα από την έδρα της Αλάνιασπορ (0-3) και λίγες ώρες πριν τον σεισμό νίκησε δικαιότατα την Μπεσίκτας, βραχυκυκλώνοντας τα επιθετικά ατού των “αετών”.

Βρήκε το γκολ σε φάση που ξεκίνησε από πλάγιο, σε συνεργασία των νεοφερμένων Σάιθ και Καϊσέδο και στην συνέχεια διαχειρίστηκε άψογα την κατάσταση, όχι με παθητική προσέγγιση, απείλησε περισσότερο στις μεταβάσεις της παρά κινδύνευσε με ισοφάριση.

Μειώθηκε, αλλά δεν άδειασε το απουσιολόγιο του κόουτς Τσαλιμπάι, ο οποίος παραδέχθηκε ότι η ομάδα του έχει επηρεαστεί συναισθηματικά από τον καταστροφικό σεισμό. Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Γιαταμπαρέ (φορ), Οσμάνπασα (στόπερ) και Γιαλτσίν (χαφ/δεξί μπακ), δεν ταξίδεψαν ούτε οι Ούλβεσταντ (μέσος), Παλουλί (δεξί μπακ).

Παράλληλα ο σύλλογος κινείται και σε ευρωπαϊκούς ρυθμούς, αφού την Πέμπτη αγωνίζεται στη Φλωρεντία για τους “16” του Conference League.