26η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στον 1ο γύρο (18/09): Μπασακσεχίρ – Καραγκιουμρούκ 0-0

* Στο Κύπελλο (18/01): Καραγκιουμρούκ – Μπασακσεχίρ 1-1 (2-2 στην παράταση, 3-5 στα πέναλτι)

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΚΑΡΑΓΚΙΟΥΜΡΟΥΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Γκιρεσούνσπορ. Με πέναλτι του Μπάγιτς στο 20’ προηγήθηκε η Γκιρεσούνσπορ, ο Σάινθ έκανε το 2-0 στο 39’. Ο Μερτσάν μείωσε στο 45’ και ο Μπορίνι με πέναλτι στο 57’ ισοφάρισε για την Καραγκιουμρούκ.

Έβγαλε χαρακτήρα την προηγούμενη Παρασκευή στην Κερασούντα, επέστρεψε από δύσκολη συνθήκη για να διευρύνει το αήττητο πρωταθληματικό της σερί στα 9 παιχνίδια (4-5-0)!

Μπήκε με διάθεση να ελέγξει τον ρυθμό, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ένταση στις μονομαχίες και την χτύπησαν δις στο transition. Δίχως να έχει απειλήσει νωρίτερα μείωσε στο φινάλε του ημιχρόνου με τέλεια εκτέλεση φάουλ του αριστερού της μπακ. Πήρε την επιθετική πρωτοβουλία στην επανάληψη και σε ένα από τα πολλά γεμίσματα κέρδισε πέναλτι-”φάντασμα” για την ισοφάριση. Ισορροπημένο με πολλές ημιτελείς επιθέσεις εκατέρωθεν το φινάλε του αγώνα.

Ικανοποιημένος από την αντίδραση των παικτών του στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά όχι για το αποτέλεσμα δήλωσε ο κόουτς Πίρλο, ο οποίος δεν έχει φρέσκα προβλήματα να διαχειριστεί, αναμένεται να παρατάξει την ίδια 11αδα.

ΚΑΡΑΓΚΙΟΥΜΡΟΥΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 10/11 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-4) από τη Γάνδη. Ο Όρμπαν πέτυχε χατ τρικ μέσα σε τρία λεπτά (31’ – 34’), ο Κούιπερς έκανε το 0-4 στο 37’ και ο Γιανουζάι πέτυχε το γκολ της τιμής στο 88’

Με ντροπιαστικό, ασυνήθιστο για τα φετινά δεδομένα της, τρόπο ολοκληρώθηκε η ευρωπαϊκή πορεία της Μπασακσεχίρ την Τρίτη, επιβεβαιώνοντας ότι η πένθιμη διακοπή δεν της έκανε καλό.

Μέσα σε τρία λεπτά χάθηκε η πρόκριση απέναντι στη Γάνδη, παρά το ισχνό προβάδισμα που είχε αποκτήσει με την ισοπαλία στο Βέλγιο. Ανήμπορη να περιορίσει τον θαυματουργό πιτσιρικά των φιλοξενούμενων, εκτέθηκε το αμυντικό της transition, δίχως να χρειάζεται να ρισκάρει.

“Δεν ξέρω αν θα βιώσω ανάλογο παιχνίδι όπως αυτό… Προβλέψαμε ότι θα έχουμε έλλειψη ρυθμού από τη διακοπή, δυστυχώς δεν είχαμε το απαραίτητο τέμπο.” δήλωσε ο κόουτς Εμρέ.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, επέστρεψε από τη διακοπή με 2/2 ήττες, από Αλάνιασπορ (1-0 εκτός) και Μπεσίκτας (0-2 εντός).

Τιμωρημένος ο Γιανουζάι (εξτρέμ), τραυματίας ο Οζίλ (μέσος), δύσκολα θα προλάβει ο Καρζέφ (αμ. χαφ) που είχε τραυματιστεί στο Βέλγιο.