ΦΑΡΟΥΛ - ΚΛΟΥΖ Προγνωστικά

22η αγωνιστική

*Με under2.5+n/g ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΦΑΡΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Βολουντάρι, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος, στις 16/12. Πήρε το προβάδισμα με το καλημέρα του αγώνα (0-1 στο 3′), αλλά στη συνέχεια η απόδοση της δεν έπιασε τα συνηθισμένα της στάνταρ. Επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τη Βολουντάρι να κυριαρχεί στο β’ μέρος και να φτάνει δίκαια στην ισοφάριση στο 86ο λεπτό, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ολοκληρώσει την ανατροπή στο τέλος.

Έδωσε δύο φιλικά προετοιμασίας κατά τη διάρκεια της χειμερινής διακοπής, επικρατώντας με 4-1 της Άρτζες και γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από την Τσέρνο Μόρε. Δεν έχει νίκη στα τελευταία τρία επίσημα παιχνίδια της (0-2-1), σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, με το σημερινό της παιχνίδι να κρίνεται κρίσιμο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, βλέποντας τη διαφορά της από τη 2η Κλουζ να έχει μειωθεί στον 1 βαθμό. Εντός έδρας παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα (8-2-0), έχοντας δεχτεί μόλις 4 γκολ σε αυτή τη δεκάδα αγώνων.

Απέκτησε τους Μπαραβίκας, Μπολί, Ματέους και Ποπέσκου, ενώ αποχώρησε μία πεντάδα παικτών, με σημαντικότερη απώλεια αυτή του Τόρζε. Τιμωρημένος ο Ποπέσκου.

ΦΑΡΟΥΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν έχει δεχτεί γκολ στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος.

*Under2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

ΚΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-1 από την Χερμανστάντ, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος, στις 20/12. Κυριάρχησε στο 1ο ημίχρονο, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα σε καναδυό περιπτώσεις. Συνέχισε να πιέζει στο β’ μέρος, αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι κατάφεραν να “κλέψουν” τη νίκη στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90+5′).

Έδωσε τρία φιλικά προετοιμασίας κατά τη διάρκεια της χειμερινής διακοπής, απέναντι σε ομάδες της 2.Bundesliga, με απολογισμό μία ήττα και δύο ισοπαλίες. Με την ήττα από τη Χερμανστάντ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα της Φαρούλ, για να την προσπεράσει στην κορυφή της βαθμολογίας, με τις δύο ομάδες να χωρίζονται από 1 μόλις βαθμό. Δεν έχει ήττα στα τελευταία τέσσερα εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (3-1-0), με τα τρία από αυτά να ολοκληρώνονται με under2.5 γκολ.

Νέα αποκτήματα οι Κρασνίκι, Μάγκλιτσα, Πετέλεου, Τίρου, δε θα χρησιμοποιηθούν σήμερα. Τιμωρημένοι οι Καμόρα και Κόλινγκερ. Μακροχρόνια τραυματίας ο Ντεμπελού.