Φάση Ομίλων – 2η Αγωνιστική

* Στην επόμενη φάση προκρίνεται μόνος ο 1ος κάθε ομίλου

* Στον 2ο όμιλο συμμετέχουν και οι Σπόρτινγκ, Ρίο Άβε

ΦΑΡΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (6-0) από την Σπόρτινγκ. Ο Παουλίνιο σκόραρε δις (20’ & 22’), ο Έντουαρντς έκανε το 3-0 στο 39’, ο Γκονσάλβες πέτυχε το τέταρτο γκολ (48’) και οι Γκόμες (75’), Φερνάντες με πέναλτι (85’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Πήγε να παίξει θαρραλέα στο “Αλβαλάδε” την περασμένη Τετάρτη, μάλλον υπερεκτίμησε τις δυνατότητες της ομάδας του ο κόουτς Φάισκα, με αποτέλεσμα να υποστεί βαριά ήττα από το φαβορί του ομίλου. Έπαιξε ανοιχτά η Φαρένσε, προσπάθησε να πιέσει ψηλά και αυτό έδωσε χώρους στην Σπόρτινγκ να ξεδιπλώσει την ποιότητα της για να γράψει το εντυπωσιακό 6-0.

Θεωρείται ήδη χαμένη υπόθεση ο θεσμός του Λιγκ Καπ για την Φαρένσε, η οποία αναμένεται να χρησιμοποιήσει τα υπόλοιπα δύο παιχνίδια του ομίλου ως δυνατές προπονήσεις ενόψεις της επανεκκίνησης στην Segunda Liga, όπου κατατάσσεται 2η και στο +6 από τους διώκτες της για την απευθείας άνοδο.

ΦΑΡΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 6/7 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-0) από την Ρίο Άβε. Στο 24ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ραμίρες της Μαρίτιμο και στο 90’ ο Αντερλάν πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Το Λιγκ Καπ έμοιαζε έτσι κι αλλιώς πολυτέλεια για μία Μαρίτιμο που αγκομαχά στο πρωτάθλημα και μετά το αποτέλεσμα της πρεμιέρας τα υπόλοιπα δύο παιχνίδια του ομίλου μοιάζουν σαν αγγαρεία.

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Πέμπτης, η αποβολή του Ραμίρες όμως (για επικίνδυνο παίξιμο) άλλαξε τα δεδομένα και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ενρίκες έχασε τον έλεγχο. Απειλήθηκε πολλάκις με παίκτη λιγότερο, οι φιλοξενούμενοι είχαν δυνατές ευκαιρίες (δοκάρι) για να προηγηθούν πριν την στατική φάση στο τέλος.

“Η αποβολή ήταν το σημείο κλειδί του αγώνα, γιατί ως τότε δεν είχε διαμορφωθεί κάποια κατάσταση, αμφότερες οι ομάδες έψαχναν τα πατήματά τους στο παιχνίδι” δήλωσε ο κόουτς Ενρίκες, ο οποίος καλείται να βγάλει από το αγωνιστικό τέλμα τους νησιώτες, που πήγαν στη διακοπή του πρωταθλήματος από την προτελευταία θέση.