* Στην επόμενη φάση προκρίνεται μόνος ο 1ος κάθε ομίλου

* Στον 8ο όμιλο συμμετέχουν και οι Ακαδέμικο Βιζέου, Τορεένσε, Εστορίλ

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Τορεένσε. Ο Ζοάο Βιέιρα (με πέναλτι) πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 50’ και στο 79’ αποβλήθηκε ο Ριτσιέλι της Φαμαλικάο.

Απογοητευτική η εικόνα της στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου την περασμένη Παρασκευή, ηττήθηκε στην έδρα της 15ης ομάδας της Segunda Liga και η υπόθεση πρόκριση δυσκόλεψε πολύ. Πλέον χρειάζεται το 2/2 στα εναπομείναντα παιχνίδια της και μη νίκη της Ακαδέμικο Βιζέου για να συνεχίσει στα προημιτελικά.

Στην έδρα της Τορεένσε, μόνο η γηπεδούχος απείλησε στο πρώτο ημίχρονο, είχε χαμένο τετ α τετ λίγο πριν την ανάπαυλα! Ανάλογα μεγάλη ευκαιρία απώλεσε και μετά το προβάδισμά της, το οποίο προέκυψε με πέναλτι που κέρδισε σε κόρνερ. Πολύ καλύτερη γενικά σε όλο το παιχνίδι, άξιζε να επικρατήσει με μεγαλύτερο σκορ, δεν απείλησε ουσιαστικά η Φαμαλικάο.

“Απόλυτα δίκαιη νίκη για τον αντίπαλο, δεν αξίζαμε κάτι από την αναμέτρηση, δεν είχαμε ένταση, συγκέντρωση και ευελιξία στο παιχνίδι μας. Είναι επιτακτική η ανάγκη να αλλάξουμε τον τρόπο παιχνιδιού μας, να εξελιχθούμε ως ομάδα, να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί, να πιστέψουμε στο πλάνο μας” δήλωσε ο κόουτς Σόουζα.

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΤΟΝΤΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Τορεένσε. Ο Αρκάντζο άνοιξε το σκορ για την Τοντέλα στο 26ο λεπτό, ο Μασιέλ ισοφάρισε για την Τορεένσε στο 67’.

Εθισμένη στις ισοπαλίες η Τοντέλα, το 1-1 της 24ης Νοεμβρίου για τη 2η αγωνιστική του ομίλου ήταν η τρίτη διαδοχική και η 6η στα 7 τελευταία παιχνίδια της, ενώ η τελευταία της νίκη, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, χρονολογείται στις 15 Οκτωβρίου! Ωστόσο διατηρεί ελπίδες για πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού και με ισοπαλία σήμερα, ώστε να πάει να παίξει “τελικό” με την Ακαδέμικο Βιζέου σε έξι μέρες.

Στην προ δύο εβδομάδων αναμέτρηση, η Τοντέλα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, απείλησε νωρίς και προηγήθηκε με πολύ όμορφο τελείωμα από τη γωνία της μεγάλης περιοχής. Δεν κατάφερε να δημιουργήσει κινδύνους στο πρώτο μέρος η Τορεένσε και αφού γλίτωσε το 2-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης βρήκε γρήγορο επιθετικό transition για την ισοφάριση.