6η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Μπενφίκα (5-3-0) απέναντι στη Φαμαλικάο

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Πορτιμονένσε. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε ο Πεδράο στο 65ο λεπτό.

Επιστροφή στις ήττες για τη Φαμαλικάο, έμεινε για τέταρτη φορά στα πέντε φετινά της παιχνίδια στο μηδέν επιθετικά.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στο Πορτιμάο την Κυριακή, η Φαμαλικάο είχε κάποια καλά μακρινά σουτ στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν δοκάρι πριν βρουν το γκολ σε δεύτερο χρόνο από στατική φάση με τον θηριώδη στόπερ τους. Αναιμική η αντίδραση της Φαμαλικάο, οι γηπεδούχοι έφτασαν πιο κοντά σε δεύτερο γκολ, είχαν νέο δοκάρι σε φάουλ.

Δεν φοβάται την Μπενφίκα παρά το εντυπωσιακό της ξεκίνημα στην σεζόν, ο κόουτς Σίλβα, αλλά δεν πιστεύει και στην κούραση των “αετών” από τα συνεχόμενα παιχνίδια, όπως δήλωσε στην τελευταία συνέντευξη τύπου.

Σταθερά οι απουσίες των τραυματιών Κεϊρός, Αγκιρεγκαρίμπια και Χάιμε

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal και τα πέντε φετινά παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Μακάμπι Χάιφα. Ο Ράφα Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό και στο 54’ ο Γκριμάλδο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ασταμάτητη η Μπενφίκα, έκανε ποδαρικό με το δεξί και στον όμιλο του Champions League την Τρίτη, στο θεωρητικά πιο βατό παιχνίδι της διαδικασίας και πέτυχε το 10/10 στο ξεκίνημα της νέας σεζόν!

Της πήρε ένα μισάωρο να βρει ρυθμό απέναντι στους Ισραηλινούς, δεν κατάφερε να απειλήσει όσο μας είχε συνηθίσει στα προηγούμενα παιχνίδια ως την ανάπαυλα. Επέστρεψε δριμύτερη από το break και με δημιουργό τον Γκριμάλδο προηγήθηκε νωρίς, ο Ισπανός αριστερός μπακ “τέλειωσε” το ματς με μία απίθανη βολίδα πέντε λεπτά αργότερα! Ήλεγξε το τέμπο, δεν απειλήθηκε από τη Μακάμπι, είχε γεμάτο δοκάρι στο φινάλε.

“Η ομάδα ανταποκρίνεται και μου αρέσει το ποδόσφαιρο που παίζουμε αυτή την περίοδο. Χτίζεται η αυτοπεποίθησή μας, αλλά θα πρέπει να έχουμε διάρκεια” δήλωσε ο κόουτς Σμιντ, ο οποίος αναδείχθηκε προπονητής του μήνα για τον Αύγουστο.

Η Μπενφίκα βγαίνει για πρώτη φορά εκτός “Ντα Λουζ” μετά τις 27 Αυγούστου και το διπλό στο “Ντο Μπέσα” με την Μποαβίστα (0-3), το οποίο ήταν το 7ο διαδοχικό σε όλες τις διοργανώσεις!

Με σημαντικές απουσίες πηγαίνει στο σημερινό παιχνίδι, τιμωρημένοι οι δύο πρώτοι σκόρερ Ράμος (φορ) και Ζοάο Μάριο (χαφ), που αποβλήθηκαν στο ματς με τη Βιζέλα. Παραμένει εκτός ο στόπερ Μοράτο, δεν έχουν παίξει ακόμα στη νέα σεζόν οι στόπερ Βερίσιμο και Βίκτορ, συνεχίζει στο πλάι του Οταμέντι ο 18χρονος Σίλβα.

Την Τετάρτη ταξιδεύει στο Τορίνο για να αντιμετωπίσει τη Γιουβέντους.