* Η ομάδα που θα προκριθεί στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το νικητή του Ακαδέμικο Βιζέου – Πόρτο

* Under 1.5 τα 3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Φαμαλικάο (4-2-0) απέναντι στην Μπενελένσες

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Μπράγκα. Με αυτογκόλ στο 22ο λεπτό προηγήθηκε η Μπράγκα, στο 71’ ισοφάρισε ο Σάνκα για τη Φαμαλικάο, στο 79’ ο Μπανζά έδωσε νέο προβάδισμα στην Μπράγκα και ο Μπρούμα με δύο γκολ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με άδεια χέρια επέστρεψε την Κυριακή από την Πεδρέιρα η Φαμαλικάο και με βαρύ σκορ στην πλάτη της παρά την ανταγωνιστική εμφάνιση.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς με την Μπράγκα ήταν δική της, στην αντεπίθεση, άτυχο το γκολ με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι δεν έβγαλαν “καθαρές” φάσεις ως την ανάπαυλα. Η Φαμαλικάο κατάφερε να κοντρολάρει το τέμπο και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με συνέπεια να βρει το γκολ που έψαχνε. Μία τρομερά ποιοτική συνεργασία της Μπράγκα όμως έφερε το 2-1 και στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε ένα σκορ που δεν αντικατοπτρίζει τη διαφορά απόδοσης στο ματς.

Το μομέντουμ της ομάδας όμως παραμένει καλό, μετά τη διακοπή έχει παρουσιαστεί αρκετά βελτιωμένη, έχτισε μία διαφορά 6 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη και ψάχνει τη διάκριση στο Κύπελλο, όπου μέχρι στιγμής δεν έκανε κάποια υπερβατική πρόκριση. Στον προηγούμενο γύρο χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει τη Λεϊσόες (1-2), ενώ δεν έχει αντιμετωπίσει ομάδα της Primeira Liga στη διοργάνωση.

Στα αγωνιστικά, οι εξτρέμ Φονσέκα και Χοσέ Ροντρίγκες είναι μακροχρόνιες απουσίες, αντιθέτως επιστρέφει ο Μόουρα (αρ. μπακ) που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής την Κυριακή.

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Πόρτο Β’. Ο Πατσέκο (13’) έδωσε το προβάδισμα στην Μπελενένσες, ο Μπρούνο Κόστα ισοφάρισε με πέναλτι στο 24’ και ο Ενρίκε με νέο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η σαββατιάτικη νίκη στο Οπόρτο, στο ντεμπούτο του νέου κόουτς Μέντες, δεν αρκούσε για να βγει από την επικίνδυνη ζώνη η Μπελενένσες, η οποία κινδυνεύει σοβαρά με back-to-back υποβιβασμούς!

Απέναντι στους “μικρούς” της Πόρτο επιβεβαίωσε ξανά ότι την βολεύουν πολύ περισσότερο τα εκτός έδρας παιχνίδια. Στα ταξίδια της έχει πάρει τους 14/19 πόντους της στην Segunda Liga, σκοράροντας τα 16/27 γκολ της!

Περισσότερο από σπόντα έχει βρεθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου, αφού δεν έκανε κάποια υπερβατική πρόκριση ως εδώ, στις προηγούμενες φάσεις απέκλεισε τις Βιλαβερντένσε (1-4), Ματσίκο (4-0) και Ολιανένσε (0-2) που παίζουν σε χαμηλότερες κατηγορίες.