* 2η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Μπράγκα. Ο Ρικάρντο Όρτα (9’) άνοιξε το σκορ για την Μπράγκα, αλλά οι Ροντρίγκες (67’) και Αράντα (90+5’) γύρισαν το ματς για τη Φαμαλικάο.

Οι υψηλές φετινές προσδοκίες στη Φαμαλικάο επιβεβαιώθηκαν από νωρίς στη φετινή σεζόν, η πρεμιέρα της στη Liga Portugal συνδυάστηκε με μία σπουδαία νίκη στην “πεδρέιρα” που απέκτησε ακόμα μεγαλύτερη σημασία βάσει εμφάνισης.

Αιφνιδιάστηκε ο κίπερ της σε φάουλ του αντίπαλου ηγέτη για το γρήγορο 1-0, κινδύνευσε με δεύτερο γκολ η Φαμαλικάο στο σάστισμα που ακολούθησε, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά πατούσε καλύτερα στο χορτάρι. Κράτησε περισσότερο την μπάλα στο δεύτερο μέρος και σε φάση άμυνας εξάλειψε τις απειλές. Βρήκε transition για την ισοφάριση και στα τελευταία λεπτά δεν κλείστηκε στα καρέ, “μύρισε” αίμα και γύρισε το παιχνίδι με μία ποιοτική ενέργεια του νεοφερμένου εξτρέμ Αράντα, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 55’ και έθελξε με τα προσόντα του.

“Ήταν μία χαρούμενη εβδομάδα, αλλά γνωρίζοντας ότι πρέπει να βελτιωθούμε. Αντιλαμβανόμαστε ότι θα αντιμετωπίσουμε διαφορετικού στυλ αντίπαλο που θα θέσει διαφορετικά αγωνιστικά προβλήματα.” δήλωσε ο κόουτς Σόουζα.

Παραμένει εκτός πλάνων ο ποιοτικός εξτρέμ Χάιμε που ψάχνεται για μεταγραφή, μακροχρόνια τραυματίες οι Χοσέ Ροντρίγκες (εξτρέμ), Φονσέκα (εξτρέμ).

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 11/12 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Πόρτο. Ο Φρίμπονγκ (51’) άνοιξε το σκορ για τη Μορεϊρένσε, αλλά οι Μαρτίνεθ (67’), Ουεντέλ (74’) γύρισαν το ματς για την Πόρτο. Στο 90+2’ αποβλήθηκε ο Ουεντέλ.

Μαχητική η Μορεϊρένσε στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία, κοίταξε στα μάτια την Πόρτο την περασμένη Δευτέρα, αλλά δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι της και μοιραία έμεινε με άδεια χέρια.

Αμύνθηκε σωστά σε χαμηλά μέτρα (25% κατοχή) στο πρώτο ημίχρονο, δεν κινδύνευσε, αντιθέτως λίγο πριν την ανάπαυλα αγγιξε το προβάδισμα σε μετάβαση. Τελικά βρήκε το γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης σημαδεύοντας το δεύτερο δοκάρι των “δράκων.” Η διαχείριση του 1-0 όμως δεν ήταν επαρκής, λύγισε στο φόρτωμα της περιοχής της, ισοφαρίστηκε μετά από κάθετη συνεργασία των αντίπαλων φορ και δέχθηκε το δεύτερο τέρμα σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ.

“Το γκρουπ έχει κίνητρα και φιλοδοξίες, πρέπει να διατηρήσουμε την εγρήγορση που είχαμε απέναντι στην Πόρτο και στα επόμενα παιχνίδια.” δήλωσε ο κόουτς Μπόρζες που στηρίζεται στο περσινό κορμό για το ξεκίνημα της σεζόν.