ΦΑΛΚΕΝΜΠΕΡΓΚ - ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ Προγνωστικά

19η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Χάλμσταντ – Φάλκενμπεργκ 1-1

ΦΑΛΚΕΝΜΠΕΡΓΚ

Έπεσε θύμα έκπληξης την περασμένη αγωνιστική η Φάλκενμπεργκ, γνωρίζοντας την ήττα από τη Φρέι στο Τάμπι με 3-2. Πραγματοποίησε κακό πρώτο ημίχρονο και πήγε στην ανάπαυλα με το εις βάρος της 2-0 (9’, 31’). Αντέδρασε στην επανάληψη, μείωσε στο 48’ (2-1) και έφθασε στην ισοφάριση στο 81’ (2-2), για να χάσει το βαθμό στις καθυστερήσεις (3-2 στο 93’).

Δεύτερη αγωνιστική που αγνοεί τη νίκη η Φάλκενμπεργκ, μετά την ισοπαλία με την Εργκρίτε (1-1 εντός έδρας), έπεσε στη δεύτερη θέση με 37 πόντους, στο -3 απ’ την πρωτοπόρο Χέλσινγκμποργκ, ενώ είναι στο +5 απ’ τα μπαράζ και την τρίτη Εσκιλστούνα. Διαθέτει επίσης την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 39 γκολ ενεργητικό. Εντός έδρας μετράει απολογισμό τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες με 14-9 τέρματα. Εξέτισε αλλά ταλαιπωρείται από τραυματισμό ο Εζέν (Αμυντικός, 15, 0), επιστρέφουν οι Κριζάνοβιτς (Επιθετικός, 7, 0) και Σέντερστρεμ (Μέσος, 16, 4).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Φρέι.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε απ’ τα επτά τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στην Betshop)

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Από την άλλη πλευρά, η Χάλμσταντ έδωσε συνέχεια στις προβληματικές εμφανίσεις, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκέφλε. Πλασματικό το τελικό αποτέλεσμα, ήταν η ομάδα που προσπάθησε περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο, αλλά από το πουθενά έμεινε πίσω στο πρώτο ημίχρονο (0-1 στο 39’). Στην επανάληψη προσπάθησε να φθάσει στην ισοφάριση, τα κατάφερε στο 85’ (1-1), πίεσε για την ανατροπή και αφήνοντας κενά στην άμυνα έχασε το ματς στις καθυστερήσεις (1-2 στο 93’).

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Χάλμσταντ, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε από την Εσκιλστούνα (2-1), μετράει μια νίκη στις πέντε πρόσφατες αναμετρήσεις της (1-1-3), παραμένοντας στην τέταρτη θέση με 31 πόντους, στο -1 απ’ τα μπαράζ και στο -6 απ’ την απευθείας άνοδο. Πατέρας έγινε ο τεχνικός Ιγκόρ Κρούλι και δε θα βρίσκεται στον πάγκο της ομάδας σήμερα. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες με 15-13 τέρματα. Δεν αναφέρθηκαν αγωνιστικά προβλήματα, αναμένεται πλήρης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-1 από την Γκέφλε.

Στατιστικό: G/G τα εννιά πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.