+16

#betarades #στοιχημα

ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΑΓΩΝΩΝ 14 / 10 / 2019

ΚΟΥΠΟΝΙ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

Euroleague: Στο Μιλάνο με Αρμάνι ο Ολυμπιακός, μόνο νίκη η Μακάμπι εντός με Εφές

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (21:45, Novasports 2HD)

H Αρμάνι αντιμετώπισε την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, ηττήθηκε με 101-95 και συνεχίζει στην Euroleague με ρεκόρ 13-12. Όπως δείχνει το τελικό σκορ, οι άμυνες ήταν απούσες στο παιχνίδι, η Αρμάνι έμεινε πίσω με 51-43 στο ημίχρονο, με 76-66 στο τέλος της τρίτης περιόδου και στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι τους 17 πόντους πριν επιτραπεί στην Αρμάνι να μειώσει πολύ αργά. Παρέμεινε μόνη πρώτη στην ιταλική λίγκα με τη νίκη 67-71 επί της Ρέτζιο Εμίλια. Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Μπούντουσνοστ στο Μαυροβούνιο, νίκησε με 76-89 και διατηρεί όμοιο ρεκόρ με την Αρμάνι. Πριν την έναρξη του αγώνα οριστικοποιήθηκε η απουσία του κορυφαίου ψηλού της Μπούντουσνοστ, του Μπιτάτζε. Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετικά στη ρακέτα με κορυφαίους τους Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ, Βεζένκοφ και δεν δυσκολεύθηκε ποτέ παίρνοντας προβάδισμα 34-51 στο ημίχρονο και 54-73 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Κόντεψε να υποστεί ήττα-έκπληξη από το Λαύριο για την Betshop Basket League αλλά «καθάρισε» στο τέλος με 76-81.

Ανοίξτε ένα λογαριασμό με τη bet365 σήμερα

Ένα από τα κρισιμότερα παιχνίδια της διοργάνωσης, μέχρι τη λήξη της κανονικής περιόδου, είναι το αποψινό Αρμάνι-Ολυμπιακός διότι οι δυο τους ισοβαθμούν με την Μπασκόνια στις θέσεις 6-8, δηλαδή διεκδικούν τη συμμετοχή τους στα πλέι-οφ και απέχουν μόλις μία νίκη από Μακάμπι, Παναθηναϊκό, Μπάγερν που έπονται βαθμολογικά. Η Αρμάνι έχει πάρα πολύ δύσκολο πρόγραμμα μέχρι το τέλος αφού μετά από το ματς με τον Ολυμπιακό θα πάει Μαδρίτη, θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό, θα υποδεχθεί την Φενέρ και θα τελειώσει στην Πόλη με Εφές. Τα ευκολότερα θεωρητικά παιχνίδια της είναι αυτά με τις ελληνικές ομάδες εντός όμως επειδή Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός είναι συνδιεκδικητές της οκτάδας, οι αναμετρήσεις κρίνονται ως πολύ δύσκολες. Ο Ολυμπιακός «έσπασε» το σερί των πέντε ηττών με την εύκολη νίκη επί της Μπούντουσνοστ αλλά προβληματίζει. Ούτε με το Λαύριο ήταν καλός και το μόνο θετικό που υπάρχει για το μέλλον του είναι το ευκολότερο πρόγραμμα που έχει έναντι της αποψινής αντιπάλου του.

Για τον πρώτο γύρο, οι ομάδες αναμετρήθηκαν στο ΣΕΦ και η Αρμάνι πέτυχε μια πολύ εύκολη νίκη με 75-99, αυτό σημαίνει πως αν νικήσει και την εντός έδρας αναμέτρηση τότε θα έχει το 2/2 επί του Ολυμπιακού που θα την ευνοήσει σε κάθε μελλοντική ισοβαθμία, ακόμη και τριπλή. Αν ο Ολυμπιακός ηττηθεί ξανά από την Αρμάνι τότε η πρόκριση για τα πλέι-οφ θα δυσκολέψει πολύ και θα «εύχεται» στο μέλλον να μην βρεθεί σε ισοβαθμία με την πρωταθλήτρια Ιταλίας. Η Αρμάνι είναι καλύτερη ομάδα, παίζει εντός και βρίσκεται σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση από τον Ολυμπιακό άρα ο «άσσος» είναι η σοφότερη επιλογή. Όμως είναι πιθανή η καλή αντίδραση του Ολυμπιακού και θα περιμένουμε στο Live να επιλέξουμε κάτι.

Δείτε τα Προγνωστικά Μπάσκετ

ΚΙΜΚΙ ΜΟΣΧΑΣ – ΡΕΑΛ Μ. (19:00, Novasports 4HD)

Η Κίμκι ηττήθηκε από την Μπασκόνια με 104-86 και συνεχίζει με ρεκόρ 9-16. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανταγωνιστική και προηγήθηκε με 40-41, στην τρίτη περίοδο όμως κατέρρευσε δεχόμενη επιμέρους 38-16 και δεν απείλησε ποτέ. Δεν είχε αγώνα το Σαββατοκύριακο για την VTB. Η Ρεάλ υποδέχθηκε την Φενέρ, τη νίκησε πολύ εύκολα με 101-86 και είναι μόνη τρίτη  με ρεκόρ 19-6. Το μοναδικό διάστημα στο οποίο δυσκολεύθηκε ήταν το πρώτο πεντάλεπτο στο οποίο βρέθηκε πίσω με 10-19, αντέδρασε άμεσα και προηγήθηκε με 27-25 στο δεκάλεπτο και με 52-45 στο ημίχρονο, στην επανάληψη ξέφυγε οριστικά στην τρίτη περίοδο με 77-61 και δεν απειλήθηκε. Για την ισπανική λίγκα, η Ρεάλ επικράτησε της Μπανταλόνα με 74-83.

Πέντε αγωνιστικές απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου και η Κίμκι απέχει τέσσερις νίκες από Ολυμπιακό, Μπασκόνια, Αρμάνι που ισοβαθμούν στις θέσεις 6-8. Υστερεί στις ισοβαθμίες με τις τρεις αυτές ομάδες άρα η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις έχει ουσιαστικά αποκλειστεί από τα πλέι-οφ. Ούτως ή άλλως, η εικόνα της είναι άσχημη αν και γύρισε ο Σβεντ και απόψε υποδέχεται τη Ρεάλ που θα τερματίσει στην πρώτη τριάδα και δεν μπορεί να γνωρίζει από τόσο νωρίς ποια θα είναι η αντίπαλός της στην προημιτελική φάση. Από την ημέρα που ο Κουρτινάιτις αντικατέστησε τον Μπαρτζώκα, η Κίμκι είχε χαμηλά σκορ μόνο στα δύο πρώτα, 60-71 με Μπάγερν και 74-64 με Ζαλγκίρις. Ίσως για αυτό έφταιγε η επήρεια του Έλληνα προπονητή. Έπειτα τα σκορ της ήταν ιδιαίτερα υψηλά αφού ούτε άμυνα έπαιξε και ήταν ταχύτατη στην επίθεση, 90-98 με Μπούντουσνοστ, 94-85 με Παναθηναϊκό, 88-90 με Αρμάνι και 104-86 με Μπασκόνια. Το παιχνίδι κρίνεται ως ουσιαστικά αδιάφορο και η Κίμκι αναζητά νίκες γοήτρου πια. Η Ρεάλ είναι ικανή για μεγάλο σκορ στη Μόσχα και το ζεύγος μπορεί να επαληθεύσει το Over 167.5, μια επιλογή που προσφέρεται σε απόδοση 1.91.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ – ΜΠΑΓΕΡΝ Μ. (20:00, Novasports 1HD)

Η Ζαλγκίρις πέτυχε πάρα πολύ εύκολη νίκη εντός έδρας επί της Γκραν Κανάρια με 98-64 και διατηρεί ρεκόρ 10-15. Μπήκε καλά, προηγήθηκε με 25-10 στο δεκάλεπτο, με 46-27 στο ημίχρονο και όταν στην επανάληψη αύξησε την επιθετική λειτουργία της αύξησε και την διαφορά. Για τη λιθουανική λίγκα LKL, η Ζαλγκίρις συνέτριψε τη Ρίτας με 59-85. Η Μπάγερν υποδέχθηκε τη Μακάμπι, ηττήθηκε με 70-77 και διατηρεί ρεκόρ 12-13. Συνάντησε προβλήματα από νωρίς και στο ημίχρονο ήταν πίσω με 31-33, στην επανάληψη «αλλοίωσε» την άμυνά της με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 47-58, η τελική προσπάθεια ανατροπής την έφερε στο 70-74 με ένα λεπτό να απομένει όμως ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και ένα τρίποντο του Ρολ «καθάρισαν» για τη Μακάμπι. Για την Μπουντεσλίγκα, η Μπάγερν ηττήθηκε άνετα από τη Ράστα Βέχτα με 93-75.

O δεύτερος γύρος της Ζαλγκίρις είναι απαράδεκτος μέχρι σήμερα, με ρεκόρ 3-7, η ομάδα του Σάρας έχει μείνει πολύ πίσω στην βαθμολογία και πολύ δύσκολα θα προλάβει την οκτάδα αφού ούτε το 5/5 δεν της εγγυάται τίποτα αν τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων δεν είναι τα κατάλληλα. Η Μπάγερν έπαθε μεγάλη ζημιά με την εντός έδρας ήττα από τη Μακάμπι, έμεινε εκτός οκτάδας, επέτρεψε στη Μακάμπι να την φτάσει στον βαθμολογικό πίνακα και έχει υποστεί δύο ήττες από την ισραηλινή ομάδα. Επιπλέον υστερεί στην ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό και αυτή τη στιγμή κατατάσσεται ενδέκατη. Μια νίκη για την Ζαλγκίρις, θα επιτρέψει στη λιθουανική ομάδα να εξαντλήσει τις πιθανότητες εισόδου στα πλέι-οφ στις επόμενες αγωνιστικές και θα κρατήσει χαμηλά την Μπάγερν, μια νίκη για την Μπάγερν, θα διατηρήσει τις ελπίδες της πρωταθλήτριας Γερμανίας. Το παιχνίδι είναι κρισιμότατο και η Ζαλγκίρις προσφέρεται δικαίως φαβορί επειδή παίζει εντός. Το μόνιμο όμως πρόβλημα της Ζαλγκίρις είναι οι μέτριες εντός έδρας εμφανίσεις της με εξαίρεση το πρόσφατο 98-64 επί της Γκραν Κανάρια. Η Μπάγερν θα κάνει μεγάλη προσπάθεια για να «ρεφάρει» την εντός έδρας ήττα από τη Μακάμπι, αναμένεται «μάχη» που θα κριθεί στο τέλος. Αξίζει ποντάρισμα στην Μπάγερν με το πλεονέκτημα των 5.5 πόντων, μια επιλογή που προσφέρεται σε απόδοση 1.90.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ – ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ (21:05, Novasports 4HD)

Η Μακάμπι πέτυχε πολύ σπουδαία νίκη στην έδρα της Μπάγερν με  70-77 και έφτασε στο ρεκόρ 12-13. Προηγήθηκε με 31-33 στο ημίχρονο παίζοντας δυνατή άμυνα αλλά είχε προφανές επιθετικό πρόβλημα. Η τρίτη περίοδος ήταν η κορυφαία της, στο διάστημα της οποίας πήρε διαφορά 47-58, διατηρήθηκε στο προβάδισμα και όταν η Μπάγερν απείλησε στο τελευταίο τρίλεπτο, οι Γουίλμπεκιν και Ρολ έδωσαν λύσεις με τρίποντα. Για την ισραηλινή λίγκα, η Μακάμπι νίκησε με 78-89 την Χάποελ Ιερουσαλήμ. Η Εφές θριάμβευσε στο παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα, τη νίκησε με 92-70, έμεινε μόνη τέταρτη με ρεκόρ 16-9 και κάλυψε την διαφορά ήττας του πρώτου γύρου που ήταν 15 πόντοι (80-65). Η άμυνά της ήταν πολύ δυνατή από την αρχή μέχρι το τέλος, προηγήθηκε με 42-31 στο ημίχρονο, διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας στο 30’ με προβάδισμα 64-53 και κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά εκεί που ήθελε με καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο. Την περασμένη Δευτέρα, νίκησε με 76-84 την Τουρκ Τέλεκομ και συνεχίζει να ισοβαθμεί με την Φενέρ στην κορυφή της BSL.

Η νίκη της Μακάμπι στο Μόναχο ήταν σπουδαία, ισοβαθμεί με Παναθηναϊκό και Μπάγερν, επικρατεί επί αμφότερων στην ισοβαθμία και η απόσταση μίας νίκης από την οκτάδα είναι διαχειρίσιμη για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Η Εφές ήταν καταπληκτική απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Όχι μόνο νίκησε για να ξαναμείνει μόνη τέταρτη, κάλυψε και την διαφορά των 15 πόντων, που είχε ηττηθεί στην Βαρκελώνη, και είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης και του πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι-οφ. Η πρώτη παρουσία του κόουτς Σφαιρόπουλου στον πάγκο της Μακάμπι ήταν στην Πόλη με αντίπαλο την Εφές για την όγδοη αγωνιστική της κανονικής περιόδου, τότε η ομάδα δεν ήταν ικανή να αντιμετωπίσει στα ίσια μια καλύτερη και πιο φορμαρισμένη ομάδα και φυσιολογικά ηττήθηκε με 90-77, τώρα η Μακάμπι βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και στην δυνατή έδρα της μπορεί να πετύχει μια νίκη με την οποία θα μείνει σε «τροχιά» πρόκρισης. Φυσικά, η Εφές δεν είναι ομάδα που έχει πρόβλημα όταν παίζει εκτός έδρας όμως απόψε θα συναντήσει πολλές δυσκολίες απέναντι σε μια αντίπαλο που έχει μεγαλύτερη ανάγκη τη νίκη. Κρατάμε τη νίκη της Μακάμπι και επιπλέον πάμε με το -3.5 της γηπεδούχου σε απόδοση 1.88.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ – ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (22:30, Novasports 1HD)

Η Γκραν Κανάρια συνετρίβη στο Κάουνας από την Ζαλγκίρις με 98-64 και διατηρεί ρεκόρ 6-19. Ποτέ δεν παρουσιάστηκε ανταγωνιστική μένοντας πίσω με 25-10 στο δεκάλεπτο και με 46-27 στο ημίχρονο, στην τρίτη περίοδο η διαφορά»ξέφυγε» στο 77-45 και όλα τέλειωσαν. Επιτέλους νίκησε στην Ισπανία, στην έδρα της Τενερίφης με 86-90 και δεν ανήκει στην τελευταία δυάδα της βαθμολογίας. Η Νταρουσάφακα παραμένει μόνη τελευταία της Euroleague με ρεκόρ 3-22 μετά την εντός έδρας συντριβή από τον Παναθηναϊκό με 67-91. Έδειξε ανίκανη να διεκδικήσει από νωρίς, έμεινε πίσω με 37-46 στο ημίχρονο, στην επανάληψη η επίθεσή της ήταν χειρότερη και φυσιολογικά συνετρίβη. Για την BSL, η Νταρουσάφακα νίκησε με 93-78 την Πινάρ Καρσίγιακα.

Λίγα παιχνίδια χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον θα έχει η κανονική περίοδος μέχρι τη λήξη της, ένα από αυτά είναι το αποψινό μας στο Λας Πάλμας μεταξύ της γηπεδούχου Γκραν Κανάρια που έχει μόλις έξι νίκες και της ουραγού Νταρουσάφακα με τρεις νίκες. Δέκα συνεχόμενες ήττες έχει η Γκραν Κανάρια, δηλαδή δεν έχει πετύχει νίκη στον δεύτερο γύρο, και 1-9 στο ίδιο διάστημα έχει η Νταρουσάφακα, περισσότερο απασχολεί τις ομάδες η βελτίωση της βαθμολογίας τους στις λίγκες τους, για να αποφύγει τον κίνδυνο υποβιβασμού η Γκραν Κανάρια και για να προλάβει τα πλέι-οφ η Νταρουσάφακα, και αναμένεται ελεύθερο παιχνίδι. Επιτέλους, στην Γκραν Κανάρια πήραν την απόφαση να έρθει ο Πέδρο Μαρτίνεζ στην ομάδα, κάτι που έπρεπε να είχε γίνει από την ενδέκατη αγωνιστική που τερματίστηκε η συνεργασία με τον Μαλντονάντο αλλά αντικαταστάθηκε από τον βοηθό του, Βίκτορ Γκαρσία.

Τώρα πια είναι αργά για την Euroleague αλλά είναι σίγουρο πως ο Μαρτίνεζ θα βελτιώσει την ομάδα. Άλλωστε αυτός είναι ο προπονητής που την ανέβασε επίπεδο στο διάστημα 2009-2014 που την προπονούσε. Την χειρότερη άμυνα της Euroleague διαθέτει η Γκραν Κανάρια αφού δέχεται 88.7 πόντους ανά αγώνα, όλα τα παιχνίδια της ευνοούν ποντάρισμα σε κάποιο Over όμως η Νταρουσάφακα διαθέτει την χειρότερη επίθεση της διοργάνωσης με μέση επίδοση 74 πόντων άρα απωθεί. Ας δούμε στο Live αν οι ομάδες παίξουν ελεύθερα αφού δεν υπάρχει κίνητρο και πράττουμε αναλόγως.

Διάβασε επίσης

euroleague-kalathis-panathinaikos

Euroleague: Zόρια στο Αστρομπάλ

5531. ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (21:45, NOVASPORTS1) Η Βιλερμπάν έκανε εξαιρετική πρεμιέρα στην Ευρωλίγκα, στην επιστροφή της μετά από χρόνια...